Lębork24

Wiadomości > Kultura > O nich pamiętamy

O nich pamiętamy

wyświetlony 1169 razy
Change text size Save as PDF RSS

Do ludzi, o których warto  i trzeba pamiętać, tych jeszcze żyjących i tych, których nie ma  już wśród nas, należą przewodnicy PTTK. To oni - ukazując nam kraj, jego walory, tradycje, przeszłość, zasługi jego obywateli  – uczą nas patriotyzmu, dumy narodowej, kształtują wrażliwość na prawdę i piękno.

Wydawnictwo Pomorskie, które m.in. utrwala działalność i zasługi przewodników, turystów, krajoznawców, regionalistów, publicystów oraz  pisarzy związanych z PTTK, obecnie prowadzi przy Regionalnej Pracowni Krajoznawczej PTTK w Gdańsku Paulina Świerk. Seria pt. „Żyli i działali wśród nas. Biografie zmarłych działaczy PTTK województwa pomorskiego” ukazuje się od 1986 r. Trzy  pierwsze  tomy wydała Regionalna Pracownia w latach 1986, 1992 i 2005. Dwa pierwsze były pracami zbiorowymi,  tomy zaś od trzeciego do piątego - w całości autorstwa Edwina Franciszka Kozłowskiego, który czwarty i piąty tom wydał nakładem własnym w Wydawnictwie Pomorssap przy Oddziale Gdańskim Stowarzyszenia Autorów Polskich. Tomy szósty i siódmy opracowała kol. Paulina i wydała wspólnie z Oddz. Regionalnym PTTK w Gdańsku oraz Pomorską Komisją Historii i Tradycji PTTK w 2015 i w 2017. Publikację współfinansował Zarząd Główny PTTK w Warszawie.

 

- Dziękuję wszystkim autorom i innym osobom, które pomogły w zbieraniu informacji za zaangażowanie i współpracę – pisze kol. Paulina w przedmowie, apelując do wszystkich działaczy PTTK województwa pomorskiego o opracowanie do druku biogramów zasłużonych członków PTTK, a w przypadku zmarłych – innych dawniej działających organizacji turystycznych.

Piszę o tym, ponieważ w ostatnich dwu tomikach znalazły się biogramy dwóch przewodników lęborskich. W tomiku VI – Przemysława Mikusińskiego, obecnie honorowego, a do listopada roku 2016 prezesa Lęborskiego Koła Przewodników PTTK, zasłużonego dla reaktywowanego przez niego PTTK w Lęborku, inicjatora ruchu przewodnickiego w mieście o założyciela Koła Przewodników PTTK w Lęborku przy Regionalnym Oddziale PTTK w Słupsku, inicjatora i współzałożyciela Pomorskiej Federacji Przewodnickiej w Gdańsku. O jego zasługach dla PTTK można by mówić i pisać wiele i wiele się już pisało na łamach prasy i stronach internetowych.

Natomiast w ostatnio wydanym tomiku VII figuruje sylwetka Jana Jerzego Remusa (1938-2010), o którym można było przeczytać swego czasu w lokalnej  prasie oraz na www.lebork24.info

Promocja i prezentacja tej ostatniej publikacji odbyła się w minioną środę w Sopocie w Dworku Sierakowskich, siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Sopotu.  Gości powitali: Paulina Świerk, kierownik Regionalnej Pracowni Krajoznawczej PTTK w Gdańsku, prof. Jerzy Przybylski, przewodniczący Pomorskiej Komisji Historii i Tradycji PTTK. Powitali członków honorowych PTTK: Edwina Kozłowskiego, Ryszarda Wrzoska i Józefa Piotrowicza. Podziękowali za przybycie bliskim, przedstawionych w tomie osób oraz autorom biogramów, jak również znajomym z kół i klubów PTTK.

 Rafał Kubiś, prezes Oddziału PTTK w Sopocie, opowiedział o miejscu, w którym się spotkano i zachęcił do obejrzenia aktualnej wystawy portretów i scen rodzajowych Michała Bacy, krakowianina, artysty uznanego i nagradzanego, autora licznych wystaw krajowych i zagranicznych. Notabene warto zrobić wycieczkę do tego sopockiego dworku z jego iście artystyczną aurą. Prof. Przybylski zaprosił do pisania o kolejnych zasłużonych działaczach PTTK, także tych jeszcze aktywnych. 

Kol. Paulina zaprezentowała publikację i przybliżyła ideę jej realizacji.

- Celem serii „Żyli i działali wśród nas” jest chęć upamiętnienia działalności społecznej członków PTTK, wynikającej z potrzeby, talentu, zainteresowań, pasji, z potrzeby dzielenia się wiedzą czy radości z uprawiania ulubionej dyscypliny sportowej, będącej też rodzajem turystyki kwalifikowanej, jak na przykład kajakarstwo czy żeglarstwo – powiedziała. – […] Tom siódmy przedstawia osoby z całego województwa pomorskiego od Słupska przez Lębork, Gdynię, Sopot, Gdańsk po Kwidzyn.[…] Chcę też zaznaczyć, że biografie działaczy PTTK są równocześnie kroniką działalności Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, kroniką, w której życiorysy są lustrem odbijającym życie społeczne, towarzyskie czy sportowe Polaków.

Kolejno pokrótce przedstawiła siedem biogramów, jakie znajdują się w tomie. Każdy mówi o niebanalnym przebogatym życiu przewodników, przeróżnych i zaskakujących zawodach, zajęciach i zainteresowaniach. Można będzie o nich poczytać w bibliotece Muzeum w Lęborku i MBP, gdy tam trafią w najbliższym czasie. Potem chętni spośród zaproszonych gości ubarwili jej prezentacje własnymi wspomnieniami o znanych sobie działaczach.

 I tak Jana Boguckiego i Alfonsa Modelskiego wspominali Ryszard Wrzosek i Alicja Wrzosek. Andrzej Tokarski, związany z Oddziałem PTTK w Marynarce Wojennej, podziękował edytorce za uzupełnienie faktograficzne jego tekstu o Marianie Wawrzyniaku, współzałożycielu Oddziału PTTK Marynarki Wojennej w Gdyni. Kazimierz Ciechanowicz przypomniał Antoniego Malinowskiego, od lat 30. do  60. XX w. będącego alfą i omegą w dziedzinie fotografii krajoznawczej, który „odwalił potężną robotę”. Edwin Kozłowski, nestor petetekowski podziękował kolegom-autorom, gdyż sam, mając olbrzymie doświadczenie dziennikarskie jako autor 2000 życiorysów od św. Wojciecha poczynając, „ceni ludzi ładnie mówiących i umiejących ciekawie pisać o innych ludziach”. Zachwycił się wspaniałym piórem kol. Tokarskiego, który powinien kontynuować tego typu pisanie o interesujących ludziach. Wyraził wielkie uznanie kol. Paulinie za promocję takich przedsięwzięć.

Jest to również zachęta kontynuowania tego typu wydawnictw.

Tekst i fot. Iw. Ptasińska

2 komentarzy:
Krzychu pisze:
23:05 07.02.2018 r.

Fajnie, że nie całkiem umarli i ktoś o nich pamięta.

Piotr pisze:
18:40 08.12.2018 r.

Witam,

Chyba warto byłoby wspomnieć, że Edwin Franciszek Kozłowski jest pedofilem. Próbował molestować mnie w roku 1997, gdy poszedłem po mapy do biblioteki PTTK w tamtym czasie z siedzibą w gdańskiej Zielonej Bramie.
Harcerze zwykli losować zapałki, kto pójdzie do Kozłowskiego. On nie krył się przed nikim ze swoimi skłonnościami. Może wreszcie czas rozliczyć go z jego przestępstw, molestowania oraz prób narusznia nietykalności cielesnej a nie zapraszać jako honorowego gościa?


strony www Lębork
Polityką plików cookies. UWAGA: Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia? Chcesz ostrzec lub poinformować innych o tym co się dzieje? Pisz reporter@lebork24.info, dzwoń: 607-797-602 lub skontaktuj się z nami przez profil facebook https://www.facebook.com/Lebork24