Lębork24

Wiadomości > Wydarzenia > Awans Lęborka w rankingu...

Awans Lęborka w rankingu samorządów „Rzeczpospolitej”. III miejsce w woj. pomorskim

wyświetlony 877 razy
Change text size Save as PDF RSS

Dziennik „Rzeczpospolita” opublikował 24 listopada br. „Ranking Samorządów 2017”. W prestiżowym konkursie ogólnopolskiego dziennika Lębork został wyróżniony w kategorii gminy miejskie i miejsko-wiejskie. Lębork zajął 3. miejsce w województwie pomorskim i 27. w kraju. Warto zauważyć wysoki skok w rankingu. Rok temu Lębork został sklasyfikowany na pozycji 81.

Ranking „Rzeczpospolitej” to coroczne kompendium wiedzy o inwestycjach i innowacjach w polskich samorządach. W Rankingu wyróżniane są samorządy, które najskuteczniej dbają o rozwój i podniesienie jakości życia swoich mieszkańców, w zgodzie z regułami odpowiedzialności i bezpieczeństwa finansowego.

Ranking „Rzeczpospolitej” przygotowywany jest w dwóch etapach. W pierwszym etapie wybrane zostały miasta i gminy, które w najlepszy sposób zarządzały swoimi finansami w latach 2013–2016 i jednocześnie najwięcej w tym czasie inwestowały. Na tym etapie oceniana była m.in. dynamika wzrostu wydatków majątkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca, wartość pozyskanych środków unijnych, indywidualny wskaźnik zadłużenia, dynamika wzrostu dochodów własnych, relacja nakładów inwestycyjnych do przyrostu zadłużenia, nakłady na transport i łączność czy ochronę środowiska.

Najlepszych 250 gmin zakwalifikowano do II etapu i wysłano do nich ankietę z zestawem 37 pytań. W ankiecie porównywano m.in. wydatki na kontrakty z organizacjami pozarządowymi w latach 2013-2016, wydatki na gospodarkę mieszkaniową w przeliczeniu na 1 mieszkańca, liczbę miejsc w przedszkolach dofinansowanych przez gminę, funkcjonowanie w gminie rady seniorów i rady młodzieży, liczbę świetlic, placów zabaw i ogólnodostępnych obiektów sportowych, środki przekazywane na budżet obywatelski, działania na rzecz przedsiębiorczości czy dostęp do szerokopasmowego internetu.

W skład kapituły rankingu samorządów wchodzili m.in. Jerzy Buzek - były premier RP, europoseł, Andrzej Porawski – dyrektor biura Związku Miast Polskich, Teresa Czerwińska – wiceminister finansów, Adam Hamryszczak – wiceminister rozwoju, Bogusław Chrabota – redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita”.

Wyniki Rankingu Samorządów 2017 na www.rankingsamorzadow.pl

red

0 komentarzy:

Dzisiaj jest:
Monday, 10 December 2018 r.
Imieniny:
Danieli, Julii, Eulalii
strony www Lębork
Polityką plików cookies. Z OSTATNIEJ CHWILI: Zawalił się budynek (pustostan) przy ul. Głowackiego - tzw. stara rzeźnia. Strażacy przeszukują obiekt, czy nie ma osób pod rumowiskiem.