Lębork24

Wiadomości > Wydarzenia > Czym zajmują się urzędnicy?

Czym zajmują się urzędnicy?

wyświetlony 742 razy
Change text size Save as PDF RSS

Czym zajmują się urzędnicy starostwa, jakie sprawy można załatwić w urzędzie, dlaczego trzeba w urzędzie zgłosić np. budowę domu. O tych i wielu innych sprawach dowiedziała się młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 3 podczas piątkowych odwiedzin w lęborskim starostwie powiatowym.

To już kolejne spotkanie pracowników starostwa z dziećmi i młodzieżą z lęborskich szkół. Całkiem niedawno urząd odwiedziła młodzież z klas gimnazjalnych Szkoły Podstawowej nr 1. Tym razem gościły w starostwie dzieci z klas piątych Szkoły Podstawowej nr 3, wraz z opiekunami. Młodych gości w sali obrad Rady Powiatu Lęborskiego powitała Teresa Ossowska – Szara, starosta lęborski. Opowiedziała dzieciom o podstawowych funkcjach powiatu i roli Rady Powiatu w stanowieniu lokalnego prawa. Wicestarosta Elżbieta Godderis opowiedziała m.in. o działających na terenie powiatu lęborskiego organizacjach pozarządowych. Na temat urzędniczej codziennej pracy oraz roli jaką urząd pełni w funkcjonowaniu lokalnej społeczności mówił Krzysztof Król, sekretarz powiatu lęborskiego. Ważnym aspektem działań powiatu są wszystkie te czynności, które służą zachowaniu ekologicznej czystości jego obszaru, która to cecha jest jednym z największych walorów terenu, na którym rokrocznie wypoczywają setki tysięcy turystów z kraju i zagranicy.

Starostwo ‘wydaje wszelkiego rodzaju pozwolenia na wydobywanie kopalin, zajmuje się obsługą pozwoleń na budowę, prowadzi ewidencję zasobu geodezyjno – kartograficznego miejscowego terenu, z którą zetknie się prędzej czy później każdy, kto sprzeda, bądź kupi nieruchomość czy działkę budowlaną. Do starostwa należy też skierować pierwsze kroki po nabyciu auta, aby dokonać obowiązku rejestracyjnego. Tutaj też znajduje się Centrum Zarządzania Kryzysowego, obsługiwane przez pracowników Referatu Bezpieczeństwa, które na polecenie starosty wykonuje działania w celu zapobiegania i przeciwdziałania zagrożeniom i skutkom ewentualnych klęsk. Osobom potrzebującym po0mogą urzędnicy z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Każdy, kto spotkał się z nieuczciwością w trakcie transakcji kupna-sprzedaży, może się zwrócić o pomoc do Rzecznika Praw Konsumentów.

Część czasu spotkania zajęła historia samego budynku starostwa, który w 2015 roku obchodził 100-lecie istnienia. Ciekawy architektonicznie obiekt od lat pełnił funkcje siedziby władz administracyjnych dla obszaru miasta Lęborka i okolic.

Spotkanie odbyło się w ramach zajęć lekcyjnych i służyło zapoznaniu dzieci z zakresem działalności i metodami pracy urzędnika samorządowego. Zakończył je oczywiście słodki poczęstunek i drobne upominki dla dzieci.

red

1 komentarzy:
BuBu pisze:
15:12 10.12.1360 r.

Dobre pytanie czym się zajmują? Hmmm no właśnie niektórzy dosłownie niczym siedzą, piją, lulki palą banda nierobów! Na niższym szczeblu zasuwają jak mrówki a kierownicy się opier..........


Dzisiaj jest:
Monday, 10 December 2018 r.
Imieniny:
Danieli, Julii, Eulalii
strony www Lębork
Polityką plików cookies. Z OSTATNIEJ CHWILI: Zawalił się budynek (pustostan) przy ul. Głowackiego - tzw. stara rzeźnia. Strażacy przeszukują obiekt, czy nie ma osób pod rumowiskiem.