Lębork24

Wiadomości > Wydarzenia > Zwykli Niezwykli Mieszkańcy...

Zwykli Niezwykli Mieszkańcy Ziemi Lęborskiej

wyświetlony 799 razy
Change text size Save as PDF RSS

Lęborskie Stowarzyszenie Na 102 rozpoczęło w listopadzie nowy projekt, którego celem jest publikacja książki pod roboczym tytułem „Zwykli Niezwykli Mieszkańcy Ziemi Lęborskiej”. Będą to co najmniej 102 życiorysy mieszkańców Lęborka i okolic. Tych „niezwykłych”, czyli osób powszechnie znanych i częściowo już opisanych dla innych celów w powojennej historii miasta (sportowców, lekarzy, nauczycieli, księży, dyrektorów itp.) oraz „zwykłych” – czyli sąsiadów, sprzedawczyń, woźnych, kolekcjonerów, hobbystów, harcerzy, babć i dziadków – jeśli tylko ktoś zechce o nich opowiedzieć.

- Do realizacji projektu, na zasadzie partnerstwa, zaproszone zostaną  organizacje i instytucje, które przygotują lub udostępnią już gotowe życiorysy i wspomnienia – mówi Ewa Kłosowaka, prezes Stowarzyszenia na 102. – Takie materiały posiada i wyrazili zgodę na ich udostępnienie: Lęborskie Bractwo Historyczne, pan Wojciech Siedlik dyrektor szkoły muzycznej, autor opracowania publikacji o  życiu muzycznym  w Lęborku, Uniwersytet Trzeciego Wieku ,Muzeum w Lęborku, Miejska Biblioteka Publiczna, Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz dzięki szerokiej promocji - wszyscy inni, którzy zechcą opisać czyjąś interesującą sylwetkę.

Jeśli ktoś chciałby podzielić się swoją historią a ma problemy z pisaniem i redagowaniem z pomocą przyjdą wolontariusze poloniści. Do projektu włączą się także uczniowie LO nr1 Lęborku z klasy  humanistycznej i koła zainteresowań  o profilu reporterskim.

- Projekt będzie szeroko i systematycznie promowany, tak by jak najwięcej osób miało szanse wziąć w nim udział – dodaje Ewa Kłosowaka. – Będzie to miedzy innymi zadanie Biura utworzonego w siedzibie naszego stowarzyszenia  na potrzeby tego projektu.  Stowarzyszenie dysponuje wynajmowanym  lokalem w pełni wyposażonym w urządzenia biurowe. Oprócz tego stworzone  i udostępnione zostaną ulotki i publikacje na naszej stronie internetowej.

Nad całością projektu czuwać będzie Rada Programowa. Zasiadają w niej m.in. pracownicy naukowi Uniwersytetu Gdańskiego i szefowie partnerskich organizacji.

- Misją Rady będzie dbałość o kulturę wypowiedzi, bezstronność i apolityczność przygotowanych materiałów – stwierdza Ewa Kłosowaka. – Publikacja ma  budować więzi, tożsamość lokalną a nie dzielić. Zakładamy aktywny  udział w realizacji projektu kilku organizacji pozarządowych w ramach partnerstwa .

Wszystkie osoby zainteresowane projektem Stowarzyszenia Na 102 zapraszamy na stronę internetową stowarzyszenie KLIKNIJ LINK

red

0 komentarzy:

Dzisiaj jest:
Monday, 10 December 2018 r.
Imieniny:
Danieli, Julii, Eulalii
strony www Lębork
Polityką plików cookies. Z OSTATNIEJ CHWILI: Zawalił się budynek (pustostan) przy ul. Głowackiego - tzw. stara rzeźnia. Strażacy przeszukują obiekt, czy nie ma osób pod rumowiskiem.