Lębork24

Wiadomości > Wydarzenia > Mierzenie w wersji pro - co...

Mierzenie w wersji pro - co potrafią nowoczesne dalmierze laserowe?

wyświetlony 1444 razy
Change text size Save as PDF RSS

Wielu architektów z całego okresu stażowania najlepiej pamięta ten jeden moment - chwilę, gdy stażowy przełożony powierza w jego ręce biurowy dalmierz: cudowne, jedyne na całą firmę, warte (zapewne) krocie urządzenie, które w mgnieniu oka zmierzy odległość do dowolnego punktu z dokładnością, o jakiej uzbrojonemu w miarkę śmiertelnikowi się nie śniło. Będzie go strzegł jak źrenicy oka, nabożnie celował kropką do wszystkiego, co nie może uciec, i wierzył jego pomiarom bez wahania, notując wyniki w podręcznym szkicowniku. 

Gdy po paru latach praktyki przychodzi pora, by kupić dalmierz na potrzeby własnej działalności, większa część magii powinna już z dalmierza ulecieć. Pierwsze zaskoczenie dotyczyć może cen - jak to możliwe, że nasza magiczna różdżka kosztuje mniej niż najprostszy model smartfonu? Warto wówczas zastanowić się, czym różnią się między sobą dalmierze oferowane na rynku, poznać funkcje kryjące się w ich wnętrzu, a także usprawnienia, jakie przynosi technologia mobilna.

Każdy architekt o dalmierzach wie z pewnością jedno: ich działanie polega na wysyłaniu fali w stronę mierzonego obiektu i odczycie odległości na podstawie sygnału odbitego, a dokładniej - jego opóźnienia w stosunku do sygnału emitowanego. Warto tu pamiętać o jednej rzeczy: nie ma szansy na dobry pomiar, jeśli sygnał nie zostanie odbity. Stąd dalmierze dzieli się przede wszystkim ze względu na rodzaj emitowanego przez nie sygnału na elektromagnetyczne (w tym przede wszystkim laserowe) oraz ultradźwiękowe. Te ostatnie, coraz rzadzsze, cechują się mniejszą dokładnością, są za to tańsze i mają jedną istotną zaletę - potrafią zmierzyć odległość do obiektów przezroczystych, jak tafla szkła czy powierzchnia wody.
Dalmierze laserowe dzielą się z kolei na impulsowe - mierzące czas odbicia fali, i fazowe, które oceniają odległość na podstawie różnicy w fazie między falą nadaną i odbitą.

Komputer pokładowy

Większość nowych dalmierzy ma na swoim pokładzie kilka przydatnych funkcji. Jedną z nich jest pomiar wysoko położonych punktów na podstawie prawa Pitagorasa: jeśli znamy odległość do danego punktu w poziomie i zmierzymy odległość po skosie, nachylając dalmierz pod określonym kątem, urządzenie powie nam, jak wysoko leży mierzony punkt. To świetny sposób, by wyznaczyć np. wysokość szczytu elewacji. Warto jednak pamiętać, że pomiar taki będzie obciążony większym niż zwykle błędem i że pomiar będzie wymagał użycia statywu.
Kolejną funkcją, z której warto korzystać, jest możliwość wysyłania danych odczytu wprost do komputera lub telefonu - tę oferują dalmierze wyposażone w opcję USB lub Bluetooth. A co oferują najnowocześniejsze modele? Wśród dalmierzy laserowych najnowsze standardy wyznacza na ogół marka Nivel System - urządzenia wyposażone są m. in. w najnowocześniejsze procesory, umożliwiające najprecyzyjniejsze pomiary w szybkim czasie. Do kupienia w specjalistycznym sklepie ze sprzętem pomiarowym www.pomiar24.pl

strony www Lębork
Polityką plików cookies. UWAGA: Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia? Chcesz ostrzec lub poinformować innych o tym co się dzieje? Pisz reporter@lebork24.info, dzwoń: 607-797-602 lub skontaktuj się z nami przez profil facebook https://www.facebook.com/Lebork24