Lębork24

Wiadomości > Wydarzenia > Posłowie PiS informowali o...

Posłowie PiS informowali o nowej ordynacji wyborczej

wyświetlony 2416 razy
Change text size Save as PDF RSS

W poniedziałek 20 listopada w dawnym budynku ZWAR pomorscy posłowie Prawa i Sprawiedliwości spotkali się z mieszkańcami powiatu lęborskiego. Posłowie Marcin Horała i Aleksander Mrówczyński przedstawili projekty zmian w ordynacji wyborczej, jakie mają obowiązywać od przyszłorocznych wyborów samorządowych.

Data wyborów jeszcze nie została ustalona. Na obecną chwilę wiadomo, że będą one po 21 października, ale na pewno nie 11 listopada. Najbardziej prawdopodobna data, to tydzień przed lub po 11 listopada.

Największa zmiana w nowej ordynacji wyborczej, to likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców. Dlaczego podjęto taką decyzję tłumaczy Aleksander Mróczyński, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Zmiana została wprowadzona, ponieważ zdarzały się sytuacje, że dany komitet osiągał podczas wyborów samorządowych większość bezwzględną, a nie miał swojego radnego – stwierdza Aleksander Mrówczyński. – My stwarzamy realne szanse, aby komitety miały swoich reprezentantów w radach.

Na pytanie czy taka ordynacja wyborcza nie predysponuje dużych partii i ugrupowań politycznych, a nie daje możliwości kandydatom niezależnym, którzy dotychczas mieli duże szanse na wygraną w jednomandatowych okręgach mandatowych, poseł Mrówczyński odpowiada:

- Nowe ordynacja przewiduje, że do wybory do samorządów będą wygrywać te komitety, które przekroczą 5 procentowy próg wyborczy, czyli tak jak w wyborach do sejmu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by osoby z różnych organizacji wchodziły w skład dużych komitetów. Myślę, że opozycja chce nam zarzucić upolitycznienie wyborów, ale w wyborach każdy ma równe szanse.

Inne poważne zmiany to powołanie dwóch komisji. Dotychczas była jedna komisja, która pracowała zarówno przy obsłudze wyborów, jak i przy liczeniu kart. Zdarzało się, że członkowie komisji pracowali od rana do późnej nocy. Teraz komisje wyborcze będą dwie – jedna będzie pracowała przy obsłudze i po zakończeniu głosowania oddawała zaplombowaną urnę drugiej komisji, która zajmie się liczeniem kart. Niestety podwojenie liczby komisji spowoduje również zwiększenie kosztów związanych z przeprowadzeniem wyborów.

Kolejne zmiany, to większe uprawnienia mężów zaufania, którzy będą mogli być obecni nie tylko podczas głosowania, ale także podczas liczenia kart. Z komisji wyborczych usunięci zostaną przedstawiciele urzędów. Wybory dzięki przezroczystym urnom i nagrywaniu przez kamery mają stać się transparentne. Jednak to na gminach będzie ciążył obowiązek zakupu urn i kamer do nagrywania. Na pytanie czy rząd bierze pod uwagę, że biedne gminy mogą mieć problem, bo będzie to dla nich duże obciążenie finansowe, poseł Mrówczyński odpowiedział, że być może zostanie to wzięte pod uwagę i gminy będą mogły wnioskować do Państwowej Komisji Wyborczej o dodatkowe środki na zakup sprzętu.

Podczas spotkania posłów z mieszkańcami przedstawiono więcej zmian, ale posłowie zaznaczyli, że prace nad projektem nowej ordynacji wyborczej trwają i zapewne będą zachodziły w niej jeszcze jakieś zmiany. Przedstawione te zmiany, o których pisałem wyżej, prawdopodobnie zostaną wprowadzone w nowej ordynacji wyborczej i bedą obowiązywać w przyszłym roku.

Adam Reszka

20 komentarzy:
Szalona pisze:
21:31 21.11.2017 r.

Dobrze ze beda 2 komisja. Dotychaczas czlonkowie komisji pracowali z jedna przerwa czesto od 5 rano w niedziele do nawet 11 rano w poniedzialek. Przy takim przemeczeniu nie trudno o pomylki. A jesli chodzi o zniesienie jowow to oczywiscie ze chodzi o upolitycznienie

Jarosław K pisze:
21:50 21.11.2017 r.

To było tak tajne spotkanie, że nikt oprócz pisowców o nim nie wiedział. Nigdzie nie byłóo informacji o takim spotkaniu, a szkoda.
Widocznie bali sie negatywnego odbioru tego spędu. Jak widać to oni mocni są w swoim gronie.

Roman pisze:
13:03 22.11.2017 r.

Bzdury klepiesz. Informacja o tym spotkaniu była, chociażby na fb pis Lębork

Kolo pisze:
15:11 19.08.8858 r.

Nawet opozycja była..
Nawet radny Maciej był..
Co klepiesz pod publikę..
Kłamstwa kłamstwem itp ale nie rób z z siebie bohatera..

Stefan Żyłka pisze:
21:50 21.11.2017 r.

Jak widać zebrała się cała lęborska śmietanka sprawnych intelektualnie inaczej niż przewiduje norma :) i łykają te kity jak młode pelikany.

Beata pisze:
22:02 21.11.2017 r.

Widać Romana Wołoszyna na zdjęciach. PZPR, SLD, PO, Samoobrona a na końcu PiS. Piękna droga....

Rado pisze:
09:41 22.11.2017 r.

Wołoszyn wszędzie tam gdzie można się lansować, facet zmienia poglądy byle być przy korycie, a nóż się uda...

agent pisze:
13:17 22.11.2017 r.

Mądre słowa Rado. Nieważne z kim przy korycie. Ważne,że karmią.

Roman pisze:
15:11 19.08.3378 r.

Droga Betko - mylisz się w swojej wyliczance -byłem w Polskim Związku Producentów Rolnych (PZPR), Samoobronie i PiS - przypisanie mnie do PO to dla mnie obraza - nie nie zadaję się ze zdrajcami Ojczyzny - pozdrawiam szczególnie Ciebie Beatko i proponuję żebyś zmieniła informatora.

Ciekawski pisze:
15:11 19.08.3029 r.

Roman nazwijmi sprawe po imieniu gawno wielkie soba reprezentujesz, a pchasz się tam gdzie Ciebie nie chcą, komu i czym Ty imponujesz?

jaro pisze:
15:11 19.08.161 r.

najpewniej ucieka przed ustawą dezubekizacyjną. A gdzie najlepiej? No własnie do PIS, pełno tam takich swoich.

Roman pisze:
15:11 19.08.1453 r.

Dzięki takim zawistnym komentarzom zakompleksionych ludzi - wiem, że żyje - dziękuję - a stanowisko to mam i nie potrzebuję wsparcia zdrajców - bo kto inny mógłby pisać takie bzdury na mój temat. Pozdrawiam kpt.mgr inż. Roman Wołoszyn

jaro pisze:
20:24 25.11.2017 r.

Jak widzę to komuna ci z głowy jeszcze nie wywietrzała. Wszędzie widzicie zdrajców a może jeszcze szpiegów.

Wojtek pisze:
23:59 21.11.2017 r.

We wszystkich ugrupowaniach nie brakuje byłych towarzyszy, ale w PO mają nawet zdemaskowanego kapusia jako euroosła!

IPN pisze:
07:38 22.11.2017 r.

Tadeusz Pęk (obecny na spotkaniu) też staż w PZPR.... Możemy być spokojni, jego ulicy w Lęborku na pewno nie będzie ;-)

Zenon pisze:
11:30 22.11.2017 r.

Szkoda, że wcześniej nie wiedziałem o tej imprezie - mam wielką ochotę zapytać o "zrównoważony rozwój Polski" (hasło PiS) w świetle wstrzymania budowy S6 oraz ograniczenia środków na modernizację linii kolejowej 202 (o tej inwestycji też jakoś podejrzanie cicho!). W tym samym czasie słychać o coraz to nowych pomysłach rządu z niedorzecznym Centralnym Portem Komunikacyjnym na czele! A więc tam zostaną wykorzystane "nasze" fundusze - takie współczesne szabrownictwo?

Roman pisze:
13:05 22.11.2017 r.

No to kilku radnych w tarapatach. Bez jowow będzie ciężko zostać przy korycie. Ciekawe z czyjej listy Tereska wystartuje? Coś czuję, że z PO.

Putin pisze:
15:42 22.11.2017 r.

Platfusy Wasz koniec jest bliski do tej pory żarliście całym ryjem z koryta, a nalezało jeść spokojnie z jednej z miski.

Zenon pisze:
15:11 19.08.2415 r.

Tyle lat przy korycie usypia czujność! No i to przekonanie, że "nie ma z kim przegrać"... Ciekawe, czy PiS wyciągnął wnioski z tej historii?

jan pisze:
15:11 19.08.1808 r.

a co z Zajączkowską czy to juz koniec -szkoda wspaniały menadzer


strony www Lębork
Polityką plików cookies. UWAGA: Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia? Chcesz ostrzec lub poinformować innych o tym co się dzieje? Pisz reporter@lebork24.info, dzwoń: 607-797-602 lub skontaktuj się z nami przez profil facebook https://www.facebook.com/Lebork24