Lębork24

Wiadomości > Wydarzenia > Kulinarne święto dorsza w...

Kulinarne święto dorsza w Łebie już w tą niedzielę! - wystąpi LOKA!

wyświetlony 1427 razy
Change text size Save as PDF RSS

Dziewiętnasta edycja, największego kulinarnego święta dorsza, po kaszubsku zwanego Pomuchlem odbędzie się 10 grudnia br. w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Łebie. Festiwal Pomuchla rokrocznie organizowany jest w ramach Odpustu św. Mikołaja.

Organizatorami tego wspaniałego konkursu kulinarnego połączonego z jarmarkiem rękodzieła jak są: Parafia pw. WNMP, Gmina Miejska Łeba, Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Łebie oraz LOT Łeba-Błękitna Kraina.

Celebracja tego święta tradycyjnie rozpocznie się uroczysta mszą świętą o godz. 13.00 w Parafii pw. Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po nabożeństwie dalszy program związany z tym wydarzeniem będzie miał miejsce na hali sportowej Szkoły Podstawowej w Łebie.

Tradycja odpustu św. Mikołaja, patrona ludzi morza, nawiązuje do lokalnego kultu tej ryby sięgającego okresu średniowiecza. Wydarzenie to jest doskonałym miejscem do prezentacji lokalnej i regionalnej kuchni, a także możliwością bezpłatnej prezentacji lokalnych obiektów gastronomicznych i hotelarskich. Festiwal Pomuchla to przede wszystkim duży konkurs kulinarny podczas, którego prezentowane są potrawy z dorsza przygotowane w dwóch kategoriach: kuchnia domowa i kuchnia restauracyjna.

Komisja jurorska nagrodzi autorów najsmaczniejszych potraw w obu konkursowych kategoriach.

Poza konkursem kulinarnym można będzie bezpłatnie dokonać degustacji śledzika po łebsku, kotletów rybnych oraz posmakować nietuzinkowej zupy rybnej.  Festiwal Pomuchla to impreza rodzinna, kierowana przede wszystkim do prawdziwych smakoszy potraw z ryby.

Festiwal Pomuchla to także wyjątkowa okazja aby nagrodzić osoby, które przyczyniają się do kultywowania tradycji i kultury związanej z rybołówstwem oraz pracującymi na co dzień w instytucjach związanych z działaniami morskimi.

Podczas tegorocznej edycji nagrodzeni zostaną  łebscy Bosmani, zarówno ci aktywni zawodowo jak również emerytowani.

Na scenie tego dnia wystąpi gościnnie: Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Gwiazdą wieczoru będzie popularny zespół LOKA. Zespół w swojej krótkiej karierze otrzymał dwie nominacje do nagrody Eska Music Awards 2012 w kategoriach Hit lata oraz Najlepszy debiut. Znani są z takich utworów jak: „Prawdziwe powietrze”czy choćby „Atom miłości”.

Ponadto będzie można spróbować szczęścia w loterii fantowej przygotowanej przez łebski oddział CARITAS. Wszystkie dzieci wesoło i radośnie spędzą czas na wspólnych zabawach z animatorami Anima-Skiera z Sarbska. Zwieńczeniem tego święta, zgodnie z tradycją festiwalu będzie obdarowywanie wszystkich przybyłych gości kawałkiem pysznego, przeszło 40 kilogramowego tortu.

Tekst i fot: Michał Sałata

0 komentarzy:

Dzisiaj jest:
Monday, 10 December 2018 r.
Imieniny:
Danieli, Julii, Eulalii
strony www Lębork
Polityką plików cookies. Z OSTATNIEJ CHWILI: Zawalił się budynek (pustostan) przy ul. Głowackiego - tzw. stara rzeźnia. Strażacy przeszukują obiekt, czy nie ma osób pod rumowiskiem.