Lębork24

Wiadomości > Kultura > Pasja - sposób na życie

Pasja - sposób na życie

wyświetlony 891 razy
Change text size Save as PDF RSS

Pod takim hasłem zaprezentowały swoje próby malarskie panie z Lęborskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Ten pierwszy wernisaż malarek z tego stowarzyszenia odbył się w minioną środę w Centrum Informacji Turystycznej.

Na ekspozycję, którą można podziwiać przez cały miesiąc w godzinach otwarcia centrum, składają się 22 prace olejne na płótnie autorstwa 9 pań, dla których malowanie stało się od niedawna pasją życia. Większość prac to realistyczne obrazy natury uchwyconej na żywo.

Panie spotykają się raz w tygodniu w swojej siedzibie w budynku dawnego ZWAR-u przy Krzywoustego 1. Zaczęły malować w tym roku, jak dostały dofinansowanie z Urzędu Miasta na farby i to był  początek, a trzy miesiące później spotkały się na plenerze w Kopalinie. Efektem tego pleneru jest właśnie ta ekspozycja. Teraz dostały dofinansowanie z EDUC (Educational  Development Corporation) na farby i sztalugi.

- Jestem zachwycona wystawą – zapewnia Anna Dajnowicz, profesjonalna malarka. – Jest to najwyraźniej malarstwo intuicyjne, podyktowane wrażeniem i próbą oddania tego wrażenia na płótnie. Przepiękny obraz kwitnącej jabłoni Danuty Zięć jest już na wysokim malarskim poziomie. Wbił mnie w ziemię obraz Leokadii Michalec. Kaczeńce na tym płótnie szeleszczą i pachną. Jeżeli ktoś ma pasję – żyje dwa razy. Gratuluję i z przyjemnością przyjdę na następną wystawę.

Wernisaż zaszczycił burmistrz Witold Namyślak i Elżbieta Godderis, sekretarz miasta. Panie przygotowały dla swoich gości wystawny poczęstunek, co uatrakcyjniło spotkanie.

- Prowadzi nas Leokadia Michalec – wyjaśnia Danuta Zięć, malarka ze stowarzyszenia TAK Ona ma wiedzę malarską i ją przekazuje, a ja koleżanki wspieram. Wszystkie panie zaczęły malować na tym samym spotkaniu wiosną. Na razie uczymy się kopiować znamienitych mistrzów. Wystawę następną planujemy na wiosnę 2018 roku.

LUTW działa jako nieformalna grupa od 2001 r., natomiast jako zarejestrowane stowarzyszenie od 2012. Liczy 75 osób. Od 2013 r. szefuje mu Grażyna Pieńkowska.

Podstawowym celem LUTW, tak jak w ogóle  Uniwersytetów Trzeciego Wieku jest edukacja, samokształcenie, aktywizacja intelektualna, psychiczna i fizyczna osób starszych, uaktywnienie ich w różny sposób.

- W związku z tym zajmujemy się nauką języków obcych, obsługą komputera i nowego sprzętu elektronicznego – mówi pani Grażyna. – Dbamy o kondycję fizyczną na zajęciach gimnastycznych, jest grupa uprawiająca Nordic walking. Jest grupa śpiewająca, a od maja mamy grupę malującą.

Tekst i fot. Iw.Ptasińska

1 komentarzy:
Hana pisze:
21:35 08.11.2017 r.

Ciekawa impreza, zaszczycona obecnością włodarzy miasta i powiatu. Nie jestem jednak za kopiowaniem, obserwacja natury jest bardziej kształcąca.Niemniej popieram każdą formę działalności twórczej - liczą się chęci.


strony www Lębork
Salon Komputerowy Lębork, ul. Staromiejska 29 - Zamawiaj na www.alsen.pl i odbierz w sklepie bez kosztów transportu - Prowadzimy profesjonalny serwis laptopów, komputerów, telefonów, drukarek oraz regenerację tuszy i tonerów - Kasy fiskalne SPRAWDŹ - Przesyłki kurierskie. Najniższe ceny.