Lębork24

Wiadomości > Wydarzenia > Lębork pozyskał 21,5 mln zł...

Lębork pozyskał 21,5 mln zł na budowę Węzła przesiadkowego

wyświetlony 1134 razy
Change text size Save as PDF RSS

- Miasto Lębork dobrze przygotowało projekt i został on wysoko oceniony przez Zarząd Województwa – mówił podczas uroczystości podpisania umowy na realizację projektu „Budowa węzła integrującego podsystemy transportu zbiorowego i indywidualnego wraz z budową i modernizacją dróg, ścieżek oraz tworzenie tras rowerowych o charakterze transportowym” Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

12 września br. w Sali Rajców Urzędu Miejskiego w Lęborku uroczyście podpisano umowę na realizację wartego prawie 26 mln zł ważnego projektu transportowego w naszym mieście.  Umowę ze strony Urzędu Marszałkowskiego podpisał Marszałek Województwa Pomorskiego – Mieczysław Struk,  Wicemarszałek Województwa Pomorskiego – Wiesław Byczkowski, a ze strony Miasta Lęborka Burmistrz Miasta – Witold Namyślak oraz Skarbnik Arleta Bałon. W uroczystości uczestniczyli członkowie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Lębork, radni i media.

Budowa lęborskiego Węzła Przesiadkowego przy dworcu PKP ma kosztować prawie 26 mln zł. 85% z tej kwoty tj. 21 mln 436 tys. 514 zł stanowi pozyskana przez Miasto dotacja Marszałka Województwa Pomorskiego. Inwestycja finansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego zrealizowana ma być do końca 2019 roku. Projekt przewidziany jest do realizacji w ramach Zintegrowanego Porozumienia Terytorialnego dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Lęborka.

Transportowa inwestycja odmieni okolice dworca PKP i pobliskich ulic oraz poprawi komfort pasażerów komunikacji kolejowej i autobusowej. W ramach budowy Węzła Przesiadkowego powstanie m.in. długo wyczekiwany tunel pod torami łączący dworzec z ul. Żeromskiego oraz prawie 200 miejsc parkingowych.

W ramach wielomilionowej inwestycji zagospodarowany zostanie rozległy teren przydworcowy. Przy dworcu PKP powstanie pętla autobusowa z 9 zadaszonymi stanowiskami dla lokalnych przewoźników wraz z parkingiem dla autobusów i co równie ważne parking dla 124 pojazdów osobowych (obecnie niezagospodarowana część ul. Dworcowej) oraz mniejsze parkingi przy ul. Żeromskiego (49 miejsc), u zbiegu ulic Dworcowej i Sienkiewicza (29 miejsc) i 10 Marca (11 miejsc). Nowością będą miejsca postojowe typu kiss & ride o ograniczonym czasie postoju 3-5 minut dla wysiadających lub wsiadających pasażerów. Wybudowane zostaną ścieżki rowerowe i zadaszony parking dla rowerów oraz postój taxi.

Na całej długości wyremontowana wraz z chodnikami zostanie ulica Dworcowa i Warszawska. Ta druga na skrzyżowaniu z ul. Grunwaldzką zyska tzw. bezpieczne wyniesione skrzyżowanie co zwiększy bezpieczeństwo uczniów „Rolniczaka”. Wybudowane zostaną też nowe zatoczki i wiaty autobusowe. Budowa kanalizacji deszczowej na ul. 10 Marca pozwoli na remont nawierzchni ulicy i chodników do wysokości hotelu. Podobny zakres prac tj. budowa kanalizacji deszczowej z odtworzeniem ulic i chodników czeka ul. Sienkiewicza (odcinek od Dworcowej do Grunwaldzkiej) oraz Grunwaldzką (od Sienkiewicza do Zwycięstwa).

Część obecnych skrzyżowań zastąpią bezpieczne ronda: Dworcowa - Warszawska, I Armii WP – Warszawska, Dworcowa – Sienkiewicza. Wyremontowana i udrożniona aż do I Armii WP (przy stacji „Orlenu”) zostanie ulica Dworcowa. Z ulicą I Armii WP łączyć ona się będzie skrzyżowaniem o ruchu okrężnym. Takie rozwiązanie wyprowadzi część ruchu z ul. Warszawskiej i 10 Marca, a dworzec PKP uzyska nowe, alternatywne połączenie. Zmiany obejmą Park im. Marii i Lecha Kaczyńskich. Stawek w parku przebudowany zostanie na przepływowy zbiornik retencyjny, podniesiony zostanie też teren parku. W ramach prac dodatkowych niezwiązanych z budową Węzła wyremontowane zostaną parkowe alejki. Na całym obszarze Węzła Przesiadkowego zamontowane zostanie nowe oświetlenie – 130 nowoczesnych lamp ledowych co pokazuje skalę transportowego przedsięwzięcia.

W ramach projektu Zakład Komunikacji Miejskiej w Lęborku zakupi 5 nowoczesnych autobusów spełniających normę ekologiczną Euro 6. Pozwoli to na rozbudowanie sieci połączeń m.in. w dzielnicy Lębork-Wschód czy w rejonie ulicy Harcerzy.

www.lebork.pl

6 komentarzy:
Rado pisze:
22:13 12.09.2017 r.

Liczę,że te wszystkie projekty i plany zostaną zrealizowane. Mam też nadzieję,że cała okolica objęta przebudową nie okaże się bublem zrobionym na odpierdol. Bo już nie raz zdarzało się,że z wielkich planów gówno wyszło i co innego było na papierze a co innego w rzeczywistości. I jeszcze te mc bary przed dworcem rozpieprzyc w cholerę ,bo każdy kto przyjeżdża do Lęborka na dzień dobry widzi ten zaściankową sieć barów najwyższych lotów wraz z ich klientami z wyższej półki.

Marian pisze:
07:32 13.09.2017 r.

Oczywista oczywistośc ,że wykonawca bedzie firma Wójcika i wszystko bedzie wykonane de best.

On pisze:
22:15 12.09.2017 r.

..kiedy?

Mati krul pisze:
13:55 13.09.2017 r.

Mam nadzieje ze będzie podobnie jak w Tczewie. Zmodernizowana stacja kolejowa z nowymi peronami nowy dworzec autobusowy i galeria handlowa z kinem. Wszystko idealnie się ze sobą zgrywa.

Asia pisze:
15:05 23.06.1754 r.

To prawda czy dotrzymaja burmistrz Miasta leborka słowa bo podpisania umowa jest będziemy mieli okazję się przekonać

Adi pisze:
13:39 17.09.2017 r.

Wójcik wygra "przetarg" zakład?


Dzisiaj jest:
Saturday, 23 June 2018 r.
Imieniny:
Wandy, Zenona, Prospera
strony www Lębork
Organizujemy zbiórkę na zakup sprzętu. Więcej informacji znajdziesz pod tym linkiem: https://zrzutka.pl/gdymzk