Lębork24

Wiadomości > Kultura > Plener lęborskiej Małej asp

Plener lęborskiej Małej asp

wyświetlony 1442 razy
Change text size Save as PDF RSS

Przez kilkanaście ostatnich dni lęborczanie mogli zaobserwować młodych malarzy, pracujących w różnych miejscach miasta. Ta akcja Młodzieżowego Domu Kultury to plener „Zielony Lębork”, prowadzony cyklicznie od kilkunastu lat pod kierunkiem Aliny Walkusz dla jej podopiecznych – grupy młodziutkich artystów zwanej „Małą asp”. Plener odbywa się latem, zaraz po zakończeniu roku szkolnego. Tym razem wzięło w nim udział 12 dziewcząt i jeden chłopak w wieku 15-18 lat.

- Pracowaliśmy w wybranych punktach miasta od poniedziałku do piątku od 10 do 14, a jak padało czy był duży wiatr, to w pracowni w MDK – mówią dwie Julie: Bonemberg i Kostieriewa, które widziałam przy pracy w okolicach młyna i nieopodal mostu nad Łebą.

Zapytane, czy wykańczają obrazy w domu, odparły, że w domu nie dopracowują niczego, żeby nie zmienić charakteru początkowo zamierzonej wizji.

- Chciałam pokazać nowe oblicze starych zaniedbanych budynków lęborskich – mówi Julia Kostieriewa. – Dobre pokazanie architektury wymaga ode mnie ujęcia detali w sposób wiarygodny.

- Spodobała mi się architektura w zestawieniu z zielenią – powiedziała z kolei Julia Bonemberg. – Przyjemnie mi się pracuje przy szumie wartko płynącej wody. Miejsce wybrałam z uwagi na jego oryginalne położenie, ciekawe do uchwycenia. Bawimy się w malowanie, bo sprawia to nam przyjemność. Jest odskocznią od szarej codzienności.

Najmłodsze artystki, gimnazjalistki to Monika Bartosiak, Anna Drywa, Julia Kostieriewa i Marta Zanewycz. Trzy zdały egzaminy do Liceum Plastycznego w Orłowie, a jedna w Bydgoszczy.

- Moi podopieczni są nie tylko zdolni, ale bardzo ambitni i pracowici – mówi pani Alina Walkusz, wicedyrektor MDK i wiceprezes stowarzyszenia TAK, nauczyciel plastyki w MDK. – Praca z nimi jest dla mnie zaszczytem. To dla nich staram się cały czas rozwijać, żeby móc im zaoferować jak najwięcej, nie tylko wiedzy z dziedziny sztuki, ale – będąc ich mentorką – pomagać im w ich dalszych wyborach życiowych, dotyczących kształcenia artystycznego.

Na wystawę poplenerową artyści i ich szefowa zapraszają we wrześniu do MDK.

Tekst i fot. Iw. Ptasińska

3 komentarzy:
Gość pisze:
19:13 10.07.2017 r.

Wspaniała i bardzo pracowita młodzież! Już nie mogę doczekać się wystawy. Świetnie p. Iwono, że w Lęborku pisze się o zdolnych uczniach, którzy mają pasję i inwestują w swoją przyszłość.

Maria pisze:
09:40 11.07.2017 r.

Nasze miasto jest piękne jak widać na powstających obrazach. Dobrze , że są nauczyciele ,którzy to podkreślają organizując m.in takie plenery. Wiem ,że zbliża się jarmark i przyjadą z kraju kolejni malarze. Szczególnie pamiętam jednego z nich z Krakowa - jeszcze piękniejszego miasta . Mam nadzieję ,że przyjedzie ....i zobaczę w jego wykonaniu kolejną odsłonę Lęborka.

Mania pisze:
15:01 23.06.6784 r.

brawo, brawo, brawo dla P. Walkusz i jej podopiecznych , już widać że warto będzie się wybrać by obejrzeć prace tej młodzieży. Można spędzać czas przyjemnie i pożytecznie


Dzisiaj jest:
Saturday, 23 June 2018 r.
Imieniny:
Wandy, Zenona, Prospera
strony www Lębork
Organizujemy zbiórkę na zakup sprzętu. Więcej informacji znajdziesz pod tym linkiem: https://zrzutka.pl/gdymzk