Lębork24

Wiadomości > Wydarzenia > Dyskusyjny Klub Książki robi...

Dyskusyjny Klub Książki robi sobie wakacje

wyświetlony 6794 razy
Change text size Save as PDF RSS

Lęborski Dyskusyjny Klub Książki zawiesza na wakacje działalność. Zaprasza ponownie we wrześniu. Tymczasem przez lipiec i sierpień Klub będzie reklamowany dużymi plakatami w środkach komunikacji miejskiej. Akcja ta ma zachęcić do zapisywania się. W ubiegłym tygodniu odbyło się ostatnie przedwakacyjne spotkanie członków klubu.

Klubowicze spotykają się w każdy drugi czwartek miesiąca o godz. 1700. Czy tak samo będą się spotykać po wakacjach jeszcze nie wiadomo. Dokładna informacja zostanie dopiero podana… we wrześniu. Klub działa przy Miejskiej Bibliotece Publicznej od listopada ub. roku. Zapisany jest w ogólnopolskiej sieci DKK. Spotykają się tu zapaleni czytelnicy. Podczas tych kilku miesięcy działalności uczestnicy wspólnych spotkań zdążyli już porozmawiać o książkach swojego życia, o kobietach w literaturze, spotkać się z księgarzem. W kwietniu zorganizowano wycieczkę do Gdańska na warsztaty poświęcone klubom tego typu. Jedna z uczestniczek, Grażyna Hinc-Kotyłło, prowadziła zajęcia z teorii literatury na temat haiku, japońskiej miniformy literackiej. Każdy pokusił się o napisanie takich trzywersowych  mądrości. Mają być zaprezentowane na wystawce w MBP w sierpniu. 9 czerwca, na ostatnim przedwakacyjnym spotkaniu w Dniu Przyjaciela mówiono o książce, jako właśnie niezawodnym  Przyjacielu.

Dwa tematy zdominowały liczne inne podejmowane na spotkaniu, a mianowicie: dyskusja o przeczytanej książce: „Słońce Scortów” Laurenta Gaudego i odpowiedź na pytanie Zofii Biskupskiej, dyrektorki MBP: Dlaczego czytamy? I tu padały wyznania bardzo różne, a zawsze umotywowane, jak chęć wzbogacenia wiedzy i przeżyć, umilenie sobie wolnego czasu, pobudzenie własnej wyobraźni, zasięgnięcie w książkach podpowiedzi, jak żyć szczęśliwie.

Swoimi wrażeniami z lektury Gaudego dzieliła się Grażyna Hinc-Kotyłło, zachwycona książką i młodym autorem. Zapisała sobie nawet uwagę na stronie tytułowej: „Rzadko zdarza mi się, by spotkanie z książką było tak mocne i tak szybkie…” Janina Linke zwróciła uwagę na skondensowany język Gaudego, oszczędny w opisach, zwięzły w dialogach. Dyskurs był dynamiczny. Nikt nie miał nic do zarzucenia autorowi, wręcz przeciwnie, bo książką można się zauroczyć. Dostała ona zresztą Nagrodę Goncourtów w 2004 r. Jest to powieść o uniwersalnych więziach rodzinnych.

Panie zwierzały się, w jaki sposób traktują lektury. m.in. przy czytaniu robią sobie notatki, jeśli je cos zafrapuje.

- Czytamy książki, które dają do myślenia – podpowiedziała Katarzyna Prengel.

Agnieszka Majtczak poleciła na wakacje „Angelologię” Daniele Trussoni. Jest do wypożyczenia w bibliotece. Podpowiedzi bowiem klubowiczów liczą się przy zakupach MBP.

Wszelkie informacje są dostępne na stronie www.biblioteka.lebork.pl

0 komentarzy:

strony www Lębork
Polityką plików cookies. UWAGA: Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia? Chcesz ostrzec lub poinformować innych o tym co się dzieje? Pisz reporter@lebork24.info, dzwoń: 607-797-602 lub skontaktuj się z nami przez profil facebook https://www.facebook.com/Lebork24