Lębork24

Wiadomości > Wydarzenia > Katastrofa ekologiczna w...

Katastrofa ekologiczna w Kaczkowie

wyświetlony 8491 razy
Change text size Save as PDF RSS

Mieszkańcy gminy Łęczyce poinformowali nas o incydencie, jaki miał w miejscowości Kaczkowo. Nieznana dotąd firma wylała trzy kilkunastotonowe naczepy substancji niewiadomego pochodzenia (może to być produkt ropopochodny) na działce należącej do gminy, a która służy jako miejscowe wysypisko dla odpadów komunalnych.

Nie wiadomo, kto przyjechał z odpadami przemysłowymi. Na zdjęciach widać tylko nieoznakowaną ciężarówkę z kilkutonową naczepą, a której kierowca, niczym nie wzruszony, wylewa dziwną substancję przypominającą olej o żrącym intensywnym zapachu.

- Proszę o pomoc dla mieszkańców Kaczkowa, którzy są zalewani środkami toksycznymi za aprobatą Gminy Łęczyce – napisali do nas czytelnicy z gminy Łęczyce. – W środku miejscowości Kaczkowo na działce gminnej nr 93 znajduje się oficjalne miejsce do wyrzucania śmieci i odpadów przez mieszkańców gminy. To śmietnisko znajduje się w pięknym wąwozie w  tórym jest lęgowisko ptaków, a woda spływa do dużego zbiornika położonego u stóp wysokiego wzniesienia, na którym znajduje się wieś i rozchodzi do niżej położonych gospodarstw i na pola. Do tego miejsca za pozwoleniem gminy wyrzuca się odpady, gruz , azbest, a ostatnio  z wielu ciężarówek wylano wiele ton toksycznej mazi. Po jej wylaniu zaczęto szybko zacierać ślady zasypując gruzem, ale poniżej płynie wiele metrów toksyczna, cuchnąca i lepka rzeka. Mieszkańcy okoliczni mają problemy z oddychaniem i bólami głowy i żołądka. Zdesperowani mieszkańcy, dorośli i dzieci wołają więc: ''Pomocy!''

Jak poinformował nas Piotr Wittbrodt, wójt gminy Łęczyce, urząd nigdy nikomu nie wydawał pozwolenia na wyrzucanie odpadów przemysłowych w tym miejscu. Jeśli ktoś to zrobił, to zrobił to nielegalnie, a gmina już wszczęła postępowanie w tej sprawie. O incydencie poinformowano policję, a na miejscu wójt gminy i pracownik ochrony środowiska pobrali próbki nieznanej substancji, które wysłano do badań.

- Na miejscu tych osób, które wylały te nieczystości brałbym za wiaderko i pędził tam usuwać te świństwo – mówi mocno podenerwowany wójt gminy Łęczyce. – Mamy zdjęcia, na których widać, jak jedna z ciężarówek wylewa tę substancję wprost na działkę i tylko kwestią czasu jest, kiedy policja poda nam właściciela tych pojazdów.

Jak dodaje wójt, osoby odpowiedzialne za spowodowanie tej ekologicznej katastrofy na pewno będą musiały usunąć wszystkie nieczystości na własny koszt oraz doprowadzić do rekultywacji terenu. Oprócz tego nie unikną kary finansowej, którą może na sprawców nałożyć Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, a kara może być bardzo wysoko, jeśli okaże się, że wylana substancja to środki ropopochodne lub inne materiały szkodliwe dla zdrowia.

Adam Reszka

23 komentarzy:
admin pisze:
16:47 21.05.2014 r.

komentarze, w których będą się pojawiały słowa niecenzuralne, będą usuwane

wioch pisze:
17:10 21.05.2014 r.

nikt nic nie wie nie widział nie słyszał może to jakieś archiwum x kręcili przestańcie z ludzi robić idiotów przecież nikt z Krakowa nie jechał do Łęczyc wylewać ścieki wiadomo na gułupi rozum że to jakiś miejscowy tzw biznesmen

Bob pisze:
19:13 21.05.2014 r.

dziki kraj...

zainteresowana pisze:
21:25 21.05.2014 r.

I taka katastrofa a w zasadzie nic sie z tym nie robi. Krotko mowiac MARTWY TEMAT, Zadnego zainteresowania, a swinstwo dalej zalega i okropnie smierdzi, szczegolnie wieczorem. Polsko jak tu zyc???

ja pisze:
07:26 22.05.2014 r.

jaka wiocha taka katastrofa

jowitka pisze:
07:39 22.05.2014 r.

śmieszne że nikt o niczym nie wie najlepiej niech wyleją to świństwo wójtowi na podwórko to może będzie od razu wiadomo kto to zrobił

hermes pisze:
09:32 22.05.2014 r.

no proszę was jaki olej i ropopochodne substancje? widzieliście kiedyś jak wygląda olej i jak się zachowuje. Obstawiam, że może to być "syf" z pogłębiania jakiegoś rowu, rzeki

LM pisze:
09:15 23.05.2014 r.

tak się składa że moja firma sama zajmuje się także pogłebianiem rowów i jedno jest pewne to co zostało wylane w kaczkowie na 100 % nie wygląda jak pozostałóści po takim czyszczeniu

zainteresowana pisze:
10:17 22.05.2014 r.

Oficjalna wersja ze to wszystko pochodzi z udrazniania rowow. Ale niestety tiry byly poprzeplatane wywrotkami piachu z tych rowow. Ot moze taka przykrywka. Wiec domniemam ze ktos niezle na tym procederze zarobil. I oczywiscie wiadomo kto to zrobil. Sa swiadkowe ktorzy to wszystko widzieli. Ale winny musi sie chyba sam przyznac.

gosc pisze:
14:11 22.05.2014 r.

Robiłbym egzekuzje publiczne takich śmieci którzy niszczą nasze środowisko (nieważne błoto czy nie błoto- są od tego wysypiska), i każdy by się bał. Dyktatora w tym kraju trzeba bo ten naród tylko pod batem potrafi coś zrobić porządnego. Tak samo jak teraz jak i co roku powtarza się temat powodzi. Po pierwsze nasz rząd zamiast budować wały przeciw powodziowe i całą infrastrukture woli robić IO za ponad 20 mld. i budować jakieś pedalskie tęcze. Po drugie niektórzy idioci, regulują koryta małych rzek, czego robić nie wolono bo to są często dopływy dużych rzek i powstają duże fale kulminacyjne. A po trzecie jedni kretyni wydają pozwolenia na budowy domów na ziemiach zalewowych a drudzy jeszcze więksi kretyni budują się tam (o czym powinni myśleć żeby potem nie kwiczeć w tv że im chałupe zalało).

Rafal pisze:
17:10 22.05.2014 r.

Jesli chodzi o nieoznakowana ciezarowke.

Tablica na naczepie i kabinie jest odwrocona ale widac numery - wiec jesli to te numery to chyba nie powinno byc problemem namierzyc ciezarowke.

bak pisze:
18:21 22.05.2014 r.

Ha ha panu wojtowi cos poszlo chyba nie tak a mialo byc tak pieknie

tom-tom pisze:
21:30 24.05.2014 r.

A co wójt ma do tego? Chłop dobrze zareagował i chwała mu za to. Mam nadzieję, że wójt pociągnie temat i dotrze do osoby (firmy), która pozwoliła sobie na wylanie takiego świństwa.

Piotr pisze:
14:15 21.01.8972 r.

Nie pociągnie tematu bo prowadziłoby to do niego samego

baki pisze:
18:30 22.05.2014 r.

Chyba sie w oczyszczalni filtr zapchal i kupki z dupki jada do kaczkowa a przy okazji pare zdechlaczkow z bacutilu dozucili bo ruszta im w piecu spadly i lucyfeerek nie jest happy a budrzet w pana wojta sie konczy to trzeba doladowac kato bo po co do bozego pola z tym jechac jak mozja do
kaczkowa

tomi pisze:
12:57 27.05.2014 r.

może potrzebny greenpeace

zibi pisze:
22:27 28.05.2014 r.

Ludzie!!!!!nie panikujcie,firma ta zajmuje się pogłębianiem i oczyszczaniem rzek,stawów,- typowa melioracja,a to co wylali to zwykły ekologiczny szlam,muł z dna akwenu,zupełnie nie szkodliwy,tylko tyle że cuchnie i to tyle na ten temat

zainteresowana pisze:
10:32 29.05.2014 r.

Tylko tyle ze CUCHNIE???? Dobre sobie. Jest to poprostu czyste chamstwo!!!! Wylewac pod same domy cos takiego, a co to takiego to sie okaze.

pawik pisze:
02:27 06.08.2014 r.

W okolicy jest kilka odwiertów za gazem łupkowym, jest więc wielce prawdopodobne, że wylano wam po prostu zwrotny płyn szczelinujący, bo to takie toksyczne świństwo, a jest tego mnóstwo, więc koszt utylizacji byłby ogromny. Taniej dać w łapę kierowcom z jakiejś firmy transportowej, żeby się tego niewygodnego towaru pozbyli gdzie chcą.

Prezes pisze:
00:26 15.08.2014 r.

W tym czasie było szczelinowanie w Klukowej Hucie Odwiert Gapowo 2 takie ciężarówki wyjeżdzały z tym płynem zwrotnym z rerenu odwiertu w Klukowej Hucie

jaki pisze:
22:59 11.08.2014 r.

Czy ktoś POmyślał, że mogą to być płyny po odwiertach łupkowych? To dopiero jest wstęp do tego, co bedzie kiedy firmy wydobywcze, posiadajace koncesje na wydobycie gazu łupkowego, zaczną eksploatację pokładow łupkowych na "swoich terenach".
Nikt im już nie POdskoczy, będą robili co będą chcieli, a POzwolenia zapisane w warunkach koncesji, zezwalają na wysiedlanie okolicznej ludności z tego rejonu. POsmakujemy jeszcze tej swobody, na ktorą w Polsce mogą sobie POzalać, poza gospodarzami tych ziem.

Jurek-geolog pisze:
18:54 12.08.2014 r.

Zdecydowanie zgadzam się z opiniami Pawika i Jakiego. Odpad w lesie w Kaczkowie, to szlam pochodzący z tzw. cieczy zwrotnych z procesu szczelinowania podczas poszukiwań. Zdjęcia dokładnie takiego szlamu publikował w swoich materiałach Państwowy Instytut Geologiczny. Kiedy wreszcie wojewódzki inspektor ochrony środowiska, ktorego ludzie brali próbki do analiz w maju poinformuje mieszkańców o wynikach analiz??? Dla instytucji które mają chronić srodowisko (a nie interesy firm gazowych) nie powinno być żadnym problemem ustalenie z którego to odwiertu poszukiwawczego pochodzą te odpady. Wiadomo, że podobno tylko w jednym w okolicy było w tym czasie prowadzone szczelinowanie. Uwaga na osobę "Zibi", według mnie to osoba podstawiona przez firmę szukającą gazu.

Paweł pisze:
14:12 21.01.9909 r.

Odpad w lesie w Kaczkowie to oczywiście szlam pochodzący z tzw. cieczy zwrotnych utylizowany za zgodą obecnego nieudacznika wójta . Dlaczego nie mówi się o kilkunastu tysiącach ton odpadów powstałych w procesie szczelinowania , które miały być utylizowane a zostały wysypane w miejscowości Strzebielino w obrębie ujęcia wody dla całego Strzebielina. Dlaczego nikt nie mówi o postępowaniu prokuratorskim , kontroli WIOŚ i o wylewie peudo wójta.
Dość trucia mieszkańców , czas podziękować temu nieudacznikowi , który traktuje Gminę jak prywatny folwark .


strony www Lębork
Polityką plików cookies. UWAGA: Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia? Chcesz ostrzec lub poinformować innych o tym co się dzieje? Pisz reporter@lebork24.info, dzwoń: 607-797-602 lub skontaktuj się z nami przez profil facebook https://www.facebook.com/Lebork24