Lębork24

Wiadomości > Wydarzenia > Nieszczęsliwy wypadek na ul....

Nieszczęsliwy wypadek na ul. Wysockiego w Lęborku

wyświetlony 10666 razy
Change text size Save as PDF RSS

10-letni chłopiec bawiący się na placu zabaw przy ul. Piotra Wysockiego wybiegł na jezdnię wprost na jadącą ulicą toyotę RAV4. Odbił się od przedniego nadkola i upadł na ziemię. Upadając uderzył głową w asfalt. Obrażenia okazały się bardzo poważne i z lęborskiego szpitala został zabrany helikopterem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do Trójmiasta.

Policja nie uznaje tego wypadku za zdarzenie drogowe, można tu raczej mówić o zdarzeniu losowym. Kierowca nie otrzymał mandatu, a prędkość według policji była prawidłowa. Na ul. Wysockiego, która jest drogą osiedlową, jednokierunkową, można jechać z maksymalną prędkością 20 km/h.

- Trudno tu mówić o czyjejś winie – stwierdza asp. Daniel Pańczyszyn, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lęborku. – Dziecko bawiło się na placu zabaw, wybiegło na ulicę i nieszczęśliwie uderzyło w samochód, a następnie niebezpiecznie głową w betonowy chodnik. Miejmy nadzieję, że wszystko się dobrze skończy. Niemniej przestrzegam, by zwracać dzieciom uwagę, jak należy zachować się podczas przechodzenia przez jezdnię a kierowcom, aby pamiętali, by zwracać uwagę na pieszych w terenie zabudowanym, a szczególnie w strefach zamieszkania.

UWAGA

Zgodnie z art. 2 ustawy z 20.06.1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 108, poz. 908 z późn. zmianami) "strefa zamieszkania" jest to obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi.
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31.07.2002r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. Nr 170, poz. 1393), określa w § 58 definicję znaku D-40 "strefa zamieszkania". Z przepisu tego wynika m.in., że umieszczone w tej strefie urządzenia i rozwiązania wymuszające powolną jazdę (np. progi zwalniające) mogą nie być oznakowane znakami ostrzegawczymi.

Szczególne zasady ruchu drogowego, o których mowa w definicji "strefy zamieszkania", to m.in;

  • prawo pieszego do korzystania z całej szerokości drogi i pierwszeństwo przed pojazdami,
  • możliwość korzystania z drogi przez dziecko w wieku do 7 lat, bez opieki osoby starszej,
  • prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h,
  • zakaz postoju w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu.

Z powyższego zapisu wynika, że w przypadku braku wyznaczonych miejsc do postoju pojazdów, parkowanie w strefie zamieszkania jest niedopuszczalne.

red

strony www Lębork
Polityką plików cookies. UWAGA: Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia? Chcesz ostrzec lub poinformować innych o tym co się dzieje? Pisz reporter@lebork24.info, dzwoń: 607-797-602 lub skontaktuj się z nami przez profil facebook https://www.facebook.com/Lebork24