Lębork24

Wiadomości > Wydarzenia > W Oskowie jest największy koń...

W Oskowie jest największy koń trojański na świecie

wyświetlony 9809 razy
Change text size Save as PDF RSS

Do Wilkowa (gm. Nowa Wieś Lęborska) gdzie bite są rekordy świata dołączyło Oskowo (gm. Cewice). To tam znajduje się największy na świecie Koń Trojański zbudowany z drewna. Budowla jest imponująca – 16,35 m wysokości, 6,25 m szerokości i 15,5 m długości.

- Dotychczas największy koń trojański znajdował się w Bonowicach, województwo śląskie i mierzył tylko 8 metrów wysokości, tylko 6 metrów długości i tylko 3,5 metra szerokości – mówi Dionizy Zejer, kontroler Wszystkich Kontrolerów z Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych. – Nie przez przypadek mówię przy podawaniu wymiarów „tylko”, ponieważ koń trojański w Oskowie bije tamten rekord na głowę.

Pomysłodawcą i budowniczym Konia Trojańskiego jest Wiesław Formela, przedsiębiorca z gminy Cewice. Kilka lat temu stworzył on obóz rzymski w Małoszycach. Niestety decyzją nadzoru budowlanego obóz został rozebrany. Wiesław Formela otrzymał grunty w gm. Cewice, to tam teraz rozwija swoją pasję, którą jest historia starożytna.

Więcej o powstawaniu największego konia trojańskiego powie sam jego twórca:

Po raz drugi w Oskowie odbył się Turniej Rycerski i Łuczniczy o Puchar Wójta i Rady Gminy Cewice. W szranki stanęli rycerze z kilku bractw rycerskich. Są to bardzo widowiskowe pojedynki, ale też niestety czasami kontuzjogenne. Oprócz rycerzy zaprezentowali się łucznicy i X Legion Roma z Poznania. Widowiskowy był pokaz bitwy stoczonej między legionistami a rycerzami.

Impreza w Oskowie choć odbyła się dopiero po raz drugi, to ma szansę na stałe wpisać się do kalendarza imprez w naszym powiecie. Ma ona swój niepowtarzalny charakter. Warto przyjechać i poznać tradycje oraz historię dawnych legionów rzymskich, pochodzić po obozie rzymian, zobaczyć walki średniowiecznych rycerzy, turniej łucznicy czy pokazy i warsztaty średniowiecznego rzemiosła. Jeśli nie byliście w Oskowie w tym roku, zapraszam Was tam za rok.

Adam Reszka

3 komentarzy:
xyz pisze:
00:48 25.08.2013 r.

Hmm żałuję że nie byłem, chciałbym chociaz na nagraniu zobaczyć jak rzymianie i rycerze łupią sobie skórę, Wydaje mi się że rzymianie tutaj dostali ( nastawieni są chyba raczej na rekonstrukcje a nie na walki, a wiekszosc trycerzy zbroi się własnie pod walki) tak więc zapewne dostali łupnia :)

luk pisze:
15:44 25.08.2013 r.

a co wspólnego ma koń trojański z rzymianami ??

antypalantforma3 pisze:
16:57 25.08.2013 r.

Ma i to wiele.Mitycznym protoplastą Rzymu, a więc i Rzymian jest Trojańczyk Eneasz.Jest taki stary utwór epicki "Eneida " sprzed ponad 2000 lat ,który o tym mówi.


strony www Lębork
Polityką plików cookies. UWAGA: Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia? Chcesz ostrzec lub poinformować innych o tym co się dzieje? Pisz reporter@lebork24.info, dzwoń: 607-797-602 lub skontaktuj się z nami przez profil facebook https://www.facebook.com/Lebork24