Lębork24

Wiadomości > Wydarzenia > Radny miejski Zbigniew Rudyk...

Radny miejski Zbigniew Rudyk był świadkiem w sądzie

wyświetlony 5305 razy
Change text size Save as PDF RSS

Choć od ubiegłorocznego protestu mieszkańców ul. Kossaka, którzy wstrzymali na kilkadziesiąt minut ruch na tej ulicy, minęło już kilka miesięcy, to w lęborskim sądzie rejonowym wciąż toczy się sprawa przeciwko Katarzynie Czaja. Kobieta nie przyjęła mandatu wypisanego przez policję za nielegalne zorganizowanie blokady i nie uważa siebie za organizatorkę tego protestu.

W poniedziałek odbyła się kolejna rozprawa sądowa. Świadkami mieli być policjantka, która sporządzała notatki z przesłuchania Katarzyny Czaji (zdaniem oskarżonej, informacje podane w protokole odbiegają od tego, co powiedziała ona podczas przesłuchania) oraz radny Rady Miasta w Lęborku, Zbigniew Rudyk, który był m.in. uczestnikiem tego protestu.

Oskarżyciel zadał pytanie radnemu, czy to on był inicjatorem protestu i autorem pisma, który złożyła, według przepisów prawa o kilka dni za późno, pani Katarzyna Czaja.

Jak powiedział radny Zbigniew Rudyk, trudno mu powiedzieć kto był inicjatorem protestu, ponieważ był on efektem niezadowolenia mieszkańców ul. Kossaka, którzy monitowali wielokrotnie, że ulica ta jest zniszczona i powoduje zagrożenia dla ruchu samochodów, jak i pieszych, którzy poruszają się zniszczonymi chodnikami wzdłuż tej drogi.

- Zainteresowałem się tym tematem i pojechałem na ulicę Kossaka sprawdzić, jak faktycznie wygląda nawierzchnia tej drogi – mówi radny Zbigniew Rudyk. – Idąc chodnikiem wzdłuż ulicy spotkałem panią Katarzynę Czaję, która mieszka przy tej ulicy. Zapytałem, co myślą o całej tej sytuacji inni mieszkańcy ulicy Kossaka i jakie są nastroje wśród ludzi. Na zakończenie wziąłem od pani Katarzyny numer telefon.

Jak stwierdził radny o terminie protestu dowiedział się z mediów, które już kilka dni przed protestem podawały dokładne terminy blokady tej drogi.

- Nie wiedziałem czy mieszkańcy przygotowali się do tego protestu i czy napisali pismo do władz miasta i do policji o planowanym proteście – mówi radny Rudyk. – Na wszelki wypadek przygotowałem pismo i poprosiłem panią Katarzynę Czaję o ich dostarczenie, bo ja w tym dniu byłem w pracy i nie mogłem wyjść.

Na pytanie oskarżyciela, czy radny zdawał sobie sprawę, że pisma zostały przygotowane już po terminie, radny stwierdził, że wiedział o tym. Pisma traktował jednak, jako zabezpieczenie na wypadek gdyby nie zrobili tego mieszkańcy.

- Na pismach, które przygotowałem dodałem: „Przepraszamy, że niedotrzymanie terminu” – mówi radny.

Sąd po raz kolejny nie wydał wyroku w tej sprawie, ponieważ nie stawiła się jako świadek policjantka, sporządzająca protokół z przesłuchania. Radny Zbigniew Rudyk zeznał natomiast, że nic nie wie na temat tego, aby to Katarzyna Czaja była inicjatorką lipcowego protestu mieszkańców na ul. Kossaka w Lęborku. Wychodzi jednak na to, że policja wytypowała tę kobietę tylko na podstawie tego, że zaniosła ona pismo do Urzędu Miasta i na komendę. Trudno też na podstawie zeznań radnego Zbigniewa Rudyka jednoznacznie stwierdzić, że Katarzyna Czaja była inicjatorką protestu i to ona powinna odpowiadać za blokadę drogi.

Jaki będzie wyrok sądu w tej sprawie? Mamy nadzieję, że dowiemy się o tym na kolejnej rozprawie, której termin wyznaczono na 4 lutego.

20 komentarzy:
antypalantforma3 pisze:
19:14 25.01.2013 r.

Zamiast doprowadzić drogę do normalnego stanu tuskomatoły urządzają ponownie cyrk z policją i sądami.To samo było z dziewczyną ,która walczyła przeciw likwidacji swojej szkoły.Władza ma kasę na podwyżki,tak jak w sejmie tak i u nas w powiecie czy mieście,ale na drogi i szkoły to już nie.Policja i sądy niech się zajmą lepiej bandytami.

protestujący pisze:
21:02 25.01.2013 r.

Chodzę często tą ulicą i widzę jak kierowcy zwalniają zwłaszcza na odcinku koło Biedronki.Tam jest fatalnie.Kto pozwala na to aby w takim miejscu nie było możliwości wyjechania bezpiecznego w lewo wyjeżdżajac z Biedronki ani chodników które są dewastowane przez duże samochody przywożące towar.Jakby była następna blokada to na mnie możecie liczyć.Przyjdę jeśli nawet musiałbym mieć wzięty urlop.

WALENTY pisze:
21:19 25.01.2013 r.

Niech się lepiej zajmą aferami Amber-Gold lub Aferą Hazardową a nie ścigaja ludzi którzy walczą w słusznej sprawie.Mieszkam na tej ulicy-wstyd mi jak do mnie przyjeżdża rodzina z Niemiec.Ci dopiero maja ubaw jak spadnie deszcz i pół metra wody jest na ulicy.Każdy kto przechodzi koło tych dziur od razu musi wskakiwać do pralki bo jest brudny jak świnia.

gig pisze:
21:23 25.01.2013 r.

Mamy władzę , która ma w nosie wyborców. . TERAZ.
Przed wyborami się to zmieni!!!

Alek pisze:
22:00 25.01.2013 r.

Ale jaja.Czy sądy nie maja czym się zajmować tylko takimi bzdetami?Nie spodziewałam się że za tą blokadę będzie sprawa w sądzie.Chyba jakieś żarty-nie wierzę.Dla mnie CI co protestowali są bohaterami.Popieram Was całym sercem.

Tomek pisze:
23:18 25.01.2013 r.

To może tak sprawa z urzędu: w sprawie utrudniania życia mieszkańcom przez władze odpowiedzialne za stan naszych dróg i chodników. A nie czepiać się ludzi, że chcą by ich miasto ładnie wyglądało. Tą drogą jeżdżą ludzie z całej polski to wstyd dla naszego miasta, że jest tak piękny jej stan.

antypalanforma3 pisze:
07:56 26.01.2013 r.

To trzeba by mądrych policjantów i mądrych i niezależnych sędziów.Tu widać ,że decyzje podejmują jacyś lęborscy " tuleyje",którzy potrafią bandziorów pochwalić ,a nawet pogłaskać ,a gnębić i straszyć młodą dziewczynę ,która walczy o szkołę nawet z aktualnym starostą,czy kobietę która wyszła z inicjatywą prospołeczną zmierzającą do poprawy bezpieczeństwa publicznego i estetyki naszej miejskiej ulicy.To jest duszenie w zarodku społecznej troski i inicjatywy.To jest chore pokazujesz im palcem dziurę,a oni łapią za palec.

kossak pisze:
10:13 26.01.2013 r.

Rudyk podczas sesji Rady Miasta zapowiadał, że zrobi protesty i zablokuje ul. Kossaka - to można sprawdzić. Teraz udaje głupiego, że to nie on i wrabia w sprawę biedną kobietę. Weź chłopie zapłać za panią Czaję i będzie po sprawie.

Vytautas pisze:
16:22 26.01.2013 r.

Czemu zmyślasz głupoty. POmatoły cię nasłały ,abyś mącił albo jesteś z ich koryta.Radny Rudyk popierał inicjatywy mieszkańców np.Moniuszki i Kossaka odnośnie złego stanu jezdni.Podaj dzień sesji gdzie groził zablokowaniem drogi,przecież to można sprawdzić ze stenogramu.Wpisujesz się w politykę obecnej władzy ,która sama niewiele robi ,albo robi to źle i i jeszcze straszy bezbronnych mieszkańców czy wręcz dzieci.Niech postraszą przestępców,dilerów narkotyków,pijących w miejscach publicznych ,ale gdzie tam tam przecież trzeba mieć trochę odwagi.

KOSSAK II pisze:
12:40 26.01.2013 r.

TY-kossak-SAM ZAPŁAĆ TĄ STÓWĘ.TU NIE CHODZI O KASĘ-TU CHODZI O TO ABY WRESZCIE TĄ ULICE WYREMONTOWAĆ A NIE PŁACIĆ ZA TO CO SIĘ LUDZIOM NALEŻY.JAK TO BYŁ TYLKO MANDAT TO BYŁA STÓWKA ALE TERAZ KIEDY SPRAWA JEST W SĄDZIE TO BĘDZIE 5-STÓWEK. A MOZE SIĘ ZŁOŻYMY WSZYSCY NA TEN MANDACIK?CHYBA WSZYSCY TĄ ULICA JEZDZIMY I CHODZIMY.

Maxiaudi pisze:
14:29 26.01.2013 r.

Co wy wypisujecie,miasto kasy nie ma na nic zawsze ta sama śpiewka.Wstyd dla miasta ważna droga a gorzej niż polna.

Vytautas pisze:
16:59 26.01.2013 r.

Będzie protest, będzie blokada ul. Kossaka
12 lipiec 2012

W sobotę o godz. 11.00 rozpocznie się godzinna blokada ul. Kossaka. Mieszkańcy mają już dość pisania pism do urzędników i zbierania petycji z podpisami, na które i tak nikt nie zwraca uwagi. Ulica Kossaka, która stanowi część drogi wojewódzkiej 214 jest jedną z najgorszych ulic miasta.

To wstyd, żeby tak wyglądała droga wojewódzka. Łata na łacie, łatą pogania – chciałoby się powiedzieć. Tylko w tym roku droga ta była naprawiana kilkakrotnie. Co dają takie remonty? Niewiele. Sama nawierzchnia drogi, jak i chodniki z obu jej stron nadają się tylko do remontu. Wszystko to jak mówią mieszkańcy sprawia, że mają już dość słuchania, jak samochody podskakują i niebezpiecznie lawirują między dziurami.

- Mamy już dość pisania pism – mówi Katarzyna Czaja, jedna z organizatorek protestu. – Żądamy, by w końcu ktoś zajął się tą ulicą. Chodniki są tak nierówne, że osoba niepełnosprawna wózkiem tu nie przejedzie. W ubiegłym roku zebraliśmy około 450 podpisów pod petycją do władz miasta i nic.

Mieszkańcy do władz miasta, władze miasta do marszałka, a decyzji żadnych nie ma do tej pory.

- W ubiegłym roku do użytku został oddany sklep Biedronka – mówi Zbigniew Rudyk, radny miejski. – Wówczas firma, która budowała ten obiekt zgodziła się partycypować w kosztach remontu ulicy Kossaka i miała wykonać wjazdy od ulicy do sklepu. Nie wykonała tego, jednak urzędnicy starostwa przyjęli odbiór. Dlaczego? Ktoś powinien teraz za to odpowiedzieć.

Wykonaniem wjazdów do Biedronki, jest kolejną nierozwiązaną sprawą. Właśnie tuż obok niej, na przejściu dla pieszych, ma odbywać się protest. Rozpocznie się on o godz. 11.00 i potrwa około godziny. Jak powiedzieli nam organizatorzy na przejściu może się pojawić około 60-osobowa grupa mieszkańców. Prawdopodobnie zjawią się również opozycyjni radni, którzy wspierają postulaty mieszkańców.
Wiadomości z dnia protestu....

Vytautas pisze:
17:08 26.01.2013 r.

P.S.
To wyżej było ponad pół roku temu.Ten śmieszny czy tragiczny wręcz wjazd do biedronki wciąż straszy.Kto to podpisał? Kto zaprojektował? Kto przyjął? Kto wziął pieniądze? Może podpisy znowu były sfałszowane ? Tego prokuratora nie docieka.Docieka kto zorganizował śmieszną godzinną co najwyżej rozpaczliwą blokadę .Blokadę którą zorganizowali mieszkańcy Lęborka i tej ulicy ,aby władza przejrzała na oczy i zobaczyła konkretne problemy ,których można było uniknąć.

xXxXx pisze:
22:22 26.01.2013 r.

Szczerze mówiąc nie wiem czemu postawili nowy asfalt na ulicy sienkiewicza , gdzie samochody sobie parkują tylko ( Chodzi mi o ulice na przeciwko różanej) ja siępytam na H*j tam taka ulica ? ważniejsze ulice wyglądają gorzej a im się chce robić boczne uliczki , Wstyd !

ola pisze:
13:13 27.01.2013 r.

Tu nie chdzi o pieniadze jezeli bedzie potrzeba my mieszkancy ul Kossaka zrobimy zrzutke Chodzi o fakt ze Ratusz zlozyl doniesienie na policje o nielegalne zorganizowanie blokady Wstyd panie burmistrzu czy nie macie wazniejszych spraw

APOLONIUSZ pisze:
20:33 27.01.2013 r.

Ta pseudowładza musi odejść.Dość tych przekrętów i robienia tego co chcą niektórzy radni którzy są przyjazdni p.burmistrzowi.Kto nie wie jak wygląda ul. Moniuszki(na której mieszkam) to zapraszam.Sto razy gorsza niż Kossaka ale tu nie mieszka żaden z radnych.A jeśliby mieszkał to musiałby być z elity burmistrza.

Alex pisze:
22:14 27.01.2013 r.

Chętnie przyłączyłbym się do referendum w sprawie obalenia i Tyburskiego i Namyślaka.Ile kadencji jeszcze będę oglądał ich gęby.Czy nie ma innych mądrzejszych w tym mieście?Weż sie ktoś za referendum-jestem pewny że w Leborku przejdzie.Ilu ludzi ma ich dość-chyba juz wszyscy-nawet ci którzy ich wybrali.

wiatr pisze:
13:59 26.02.6498 r.

pisz na temat!!!!! bo wiatr czuwa

Mary Nash pisze:
13:59 26.02.4287 r.

Wysoki Sądzie,
Ja, burmistrz miasta, stawiłem się przed Wysokim Sądem, by z mojej wolnej stopy, przyznać się do błędów czy raczej zaniedbań, i wziąć na siebie odpowiedzialność za problemy, z jakimi spotykają się od lat mieszkańcy mojego, ukochanego miasta.
Prosiłbym, żeby Wysoki Sąd, zrozumiał moje położenie, w jakim znalazłem się z własnej, nie zawinionej winy.
Wszelkie plany i problemy głosujemy - w końcu - współ-odpowiedzialnie z tymi członkami Rady Miasta, którzy mnie popierają, będąc w koalicji z moją partią, zresztą - obywatelską.
W tej sytuacji, jest mi bardzo trudno przekonać koalicjantów, żeby zmieniali swoje zdanie - zgodnie z własnym sumieniem.
Wysoki Sądzie, ja na prawdę staram się działać nie w swoim własnym interesie, a w interesie mieszkańców miasta i przyjezdnych gości. Przykładem niech będzie to, że nie chciałem podwyżki pensji i nie mogąc na takie kunktatorstwo patrzeć, wyszedłem z sali obrad. A jednak uparli się i ją przegłosowali. Nie łatwo żyć z takim obciążeniem - proszę mi wierzyć - Wysoki Sądzie. Oj, nie łatwo.
Przyznaję się również do tego, że w sprawie nawierzchni na ulicy Kossaka - który to problem wywołuje ostatnio zupełnie niepotrzebne emocje - nie zrobiliśmy dotąd , nic konkretnego.
- Ja sam często jeżdżę tą ulicą/drogą i wiem, jak trudno utrzymać samochód w pionie i w poziomie, czyli mówiąc krótko - w równowadze. Dlatego, korzystam często z chodnika - bo chodnikiem jeździ się jednak trochę równiej.
- Wobec dwóch możliwości w tej ostatniej sprawie; z jednej strony: przeznaczenia jezdni dla pieszych, a chodnika dla ruchu kołowego lub całkowitej wymiany nawierzchni ulicy Kossaka - przeprowadzimy w najbliższym czasie, glosowanie na posiedzeniu Rady Miasta. Wracając do tematu podwyżki pensji, oświadczam, że będę z tych pieniędzy pokrywał wszelkie zobowiązania karnofinansowe, gdy Wysoki Sąd będzie musiał - zgodnie z prawem nałożyć od czasu do czasu na mieszkańców, występujących - jak by nie było - w słusznej sprawie.
- Dziękuję za wysłuchanie moich wyjaśnień, którym przyświecała myśl przejścia do historii najbardziej zasłużonych. / tutaj głęboki ukłon /
-Życzę Mieszkańcom przyjemnych i spokojnych snów, a co do hałasu i drgań tektonicznych... można się przyzwyczaić - bierzcie przykład z Japonii.

Życzę udanych wyborów.

P.S. pisze:
13:59 26.02.7663 r.

Jeszcze w ostatnim słowie chciałbym przeprosić za to ,że zapomnieliśmy o uchwaleniu dotacji na przezimowanie i dokarmianie naszych łabędzi z dwóch lęborskich stawów.Niestety biedaki padły,ale mamy podpisany kontrakt z kaczkami i od wiosny będą nam one za suchy chleb robiły za łabędzie,oczywiście po małym kamuflażu.


strony www Lębork
Polityką plików cookies. UWAGA: Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia? Chcesz ostrzec lub poinformować innych o tym co się dzieje? Pisz reporter@lebork24.info, dzwoń: 607-797-602 lub skontaktuj się z nami przez profil facebook https://www.facebook.com/Lebork24