Lębork24

Wiadomości > Wydarzenia > Lęborski Uniwersytet...

Lęborski Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza

wyświetlony 2922 razy
Change text size Save as PDF RSS

Lęborski Uniwersytet Trzeciego Wieku rozpoczyna kolejny rok swojej działalności, ale od tego roku jako stowarzyszenie zarejestrowane w KRS. Inaugurację roku ustalono na 18 października. Funkcję przewodniczącej Rady Programowej LUTW, czyli rektora LUTW będzie pełniła prof. Alicja Konczakowska. Prezesem Lęborskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pozostaje nadal Elżbieta Wiktorowicz-Czapla. Spotkania będą się odbywać w każdy drugi czwartek kolejnego miesiąca o godz.16.00 w Klubie Nauczyciela (w budynku dawnego ZWAR-u).

Swoje 10-lecie LUTW obchodził uroczyście w grudniu ub. roku.

Inicjatorką powstania tej tak interesującej i ważnej dla społeczności lęborskiej placówki była Felicja Bykowska, do niedawna wieloletni kierownik Klubu Nauczyciela. Na pierwsze spotkanie przyszło 12 pań. Pierwsze zajęcia prowadziła Zofia Husejko z amerykańskiej firmy finansowej. Po szkoleniach w nawiązywaniu kontaktów i oceny jednostki według filozofii sukcesu i najnowszych osiągnięć psychologii, dzieliła się tą wiedzą z lęborczankami. W warsztatach na temat postrzegania ludzi, świata i siebie wzięło udział 17 osób.

Przez te 10 minionych lat funkcję przewodniczącej pełniła Elżbieta Wiktorowicz-Czapla.

- Założeniem naszego uniwersytetu jest lepsze poznanie i zrozumienie tych pasji, które pozwalają dłużej , zdrowiej i piękniej żyć – powiedziała pani Ela. – Realizujemy to poprzez zajęcia promujące zdrowy tryb życia, artystyczno –manualne, wycieczki turystyczno-krajoznawcze.

Takich w minionej dekadzie odbyło się wiele w bliższą i dalszą okolicę. Najdalej w augustowskie i na Litwę. Osobny rozdział stanowią wyjazdy na różnego typu spektakle kulturalne do teatrów, opery, nawet do teatru Bajka w Warszawie. W LUTW gościli też ciekawi ludzie, jak Ryszard Kurylczyk, znany pisarz i polityk, który mówił o wpływie literatury na kształtowanie osobowości. Alicja Znaniecka z Gdyni, była wizytatorka Pomorskiego Kuratorium Oświaty, bywająca w Dubaju i z tej racji omawiająca problemy kobiet i zwyczaje tam panujące. Swoją wiedzą podzieliła się ze słuchaczami dr Małgorzata Sochocka-Bykowska z Gdańska, specjalista m.in. w zakresie nieinwazyjnych metod leczenia stawu kolanowego. Było też sporo spotkań z władzami miasta na temat rozwoju i upiększania Lęborka.

Nie sposób pokrótce wyliczyć wszystkich spotkań, bo tyle się ich odbyło. Są oczywiście odnotowane w kronice i sprawozdaniach.

Słuchacze LUTW pokończyli kursy nauki angielskiego i niemieckiego, komputerowe i aerobiku.

- Tradycją naszego uniwersytetu stały się spotkania wigilijne bardzo uroczyście obchodzone w lęborskich lokalach – dodała pani Ela.

W swoim sprawozdaniu z tej 10-letniej działalności podkreśliła wagę powstawania i działania takich stowarzyszeń ludzi starszych, jak właśnie LUTW, szczególnie gdy się wie, iż jest ich w Polsce 13 proc. ogółu społeczeństwa, a wkrótce ma być 17 proc.

Historia Uniwersytetów Trzeciego Wieku nie jest długa, bo nawet jeszcze nie 50-letnia. Pierwszy taki powstał we Francji w 1973 r. z inicjatywy prof. Pierre’a Vellasa, a w Polsce dwa lata później dzięki prof. Halinie Swarz. Obecnie działa ich w kraju 110. Najliczniejszy jest w Krakowie, bo liczy 1800 słuchaczy.

Pierwsze uniwersytety dla starszych powstały przy wyższych uczelniach i do dziś takie działają, ale też zorganizowano licznie inne, jak te powołane przez stowarzyszenia prowadzące działalność popularnonaukową.

Na każdym spotkaniu na liście obecności odnotowanych jest 20-30 nazwisk.

Trzon LUTW stanowi 14 pań, które działają tu od samego początku.  Są to: Felicja Bykowska, Elżbieta Wiktorowicz-Czapla, Barbara Ankowska, Teresa Zębala, Zofia Zdanowska, Aleksandra Przepiórska, Irena Repińska, Janina Rutkiewicz, Halina Ślęzak, Henryka Walkusz, Irena Dziubich, Hanna Szeglowska,Teresa Olech i Jadwiga Szczepańska.

W ankiecie, przeprowadzonej przez przewodniczącą LUTW, na zapytanie, „Co koleżankę/kolegę skłoniło do uczestniczenia w spotkaniach LUTW?” padły różne odpowiedzi, a m.in.: chcę miło spędzać czas i uczestniczyć w ciekawych przedsięwzięciach, chcę się rozwijać intelektualnie i poszerzać wiedzę w rozmaitych kierunkach, ciekawa jestem spotkań z ludźmi o różnych poglądach, profesjach i zainteresowaniach, wspaniałe są wspólne biesiady i interesujące wycieczki.

LUTW jest otwarty dla każdego i serdecznie zaprasza na kolejne spotkania.

 Iw. Ptasińska

2 komentarzy:
gość pisze:
13:50 30.04.5434 r.

To jest uniwersytet III wieku? Popatrzcie jak w Łebie taki uniwersytet działa a potem się chwalcie drogie Panie. 10 lat a dalej słabiutko

Alicja pisze:
16:29 06.11.2012 r.

Brawo!Fantastyczne dzialanie, swietne pomysly . Oby tak dalej ! A na zazdrosnikow nie ma co zwracac uwagi .


Kalendarz

April 2016

PnWtŚrCzPtSoN
1 2 10:00 XI Otwarty Turniej Tenisa Stołowego im. Józefa Lisieckiego 3 10:00 XI Otwarty Turniej Tenisa Stołowego im. Józefa Lisieckiego 19:00 Łeba. Koncert Wielkanocny Weroniki Korthals
4 5 6 18:00 Spotkanie autorskie z Paulą Bartosiak - CIT Łeba 7 11:00 Lębork. Mydełkowe love w klubie biblioteki 18:00 Lębork. Wystawa Lęborskiego Klubu Fotograficznego 8 10:00 Siemirowice (gm. Cewice). Akcja sadzenia lasu 9 9:00 Lębork. Zawody pływackie dzieci i młodzieży Liga Pływacka 2016 10 16:00 Lębork. LKS „Pogoń” Lębork – KP „Starogard” Gdański.
11 19:00 Lębork. Spotkanie z dr Jerzym Targalskim w klubie Gazety Polskiej 12 13 14 11:00 Lębork. Wiosenne warsztaty kulinarne w klubie biblioteki 18:00 Lębork. Spotkanie z cyklu Ciekawi świata - Australia 15 16 11:00 Lębork. Indywidualne Biegi Przełajowe 17:00 Maszewo Lęborskie. Wybory Małej Miss Gminy Cewice 17:00 Łeba. Otwarcie sezonu żeglarskiego 17 15:00 Lębork. Niedzielne spotkania z teatrem - Śpiąca królewna
18 19 20 21 11:00 Lębork. Artecoaching w klubie bilioteki 22 16:00 Lębork. Podsumowanie konkursu ekologicznego 18:00 Lębork. Premiera spektaklu pt "O przyjemności" Teatru Jeszcze Pięć Minut 18:00 Lębork. Spotkanie z cyklu Ciekawi świata - Boliwia 23 24 15:00 Łeba. Życie haftem malowane 18:00 Lębork. Koncert jazzowy Algorhythm/Segments
25 26 11:00 Lębork. Finał eliminacji powiatowych konkursu "W trosce o nasze bezpieczeństwo" 27 10:00 Łeba. Pieski świat w Boleńcu 10:00 Lębork. Targi pracy w rolniczaku 28 11:00 Lębork. Celebrujemy czytanie w klubie biblioteki 18:00 Lębork. Memy Marty Frej w klubie biblioteki 29 30
Dzisiaj jest:
Saturday, 30 April 2016 r.
Imieniny:
Katarzyny, Mariana, Lilii
strony www Lębork
Salon Komputerowy Lębork, ul. Staromiejska 29 - Zamawiaj na www.alsen.pl i odbierz w sklepie bez kosztów transportu - Prowadzimy profesjonalny serwis laptopów, komputerów, telefonów, drukarek oraz regenerację tuszy i tonerów - Kasy fiskalne SPRAWDŹ - Przesyłki kurierskie. Najniższe ceny.