Lębork24

Wiadomości > Wydarzenia > Lęborski Uniwersytet...

Lęborski Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza

wyświetlony 5355 razy
Change text size Save as PDF RSS

Lęborski Uniwersytet Trzeciego Wieku rozpoczyna kolejny rok swojej działalności, ale od tego roku jako stowarzyszenie zarejestrowane w KRS. Inaugurację roku ustalono na 18 października. Funkcję przewodniczącej Rady Programowej LUTW, czyli rektora LUTW będzie pełniła prof. Alicja Konczakowska. Prezesem Lęborskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pozostaje nadal Elżbieta Wiktorowicz-Czapla. Spotkania będą się odbywać w każdy drugi czwartek kolejnego miesiąca o godz.16.00 w Klubie Nauczyciela (w budynku dawnego ZWAR-u).

Swoje 10-lecie LUTW obchodził uroczyście w grudniu ub. roku.

Inicjatorką powstania tej tak interesującej i ważnej dla społeczności lęborskiej placówki była Felicja Bykowska, do niedawna wieloletni kierownik Klubu Nauczyciela. Na pierwsze spotkanie przyszło 12 pań. Pierwsze zajęcia prowadziła Zofia Husejko z amerykańskiej firmy finansowej. Po szkoleniach w nawiązywaniu kontaktów i oceny jednostki według filozofii sukcesu i najnowszych osiągnięć psychologii, dzieliła się tą wiedzą z lęborczankami. W warsztatach na temat postrzegania ludzi, świata i siebie wzięło udział 17 osób.

Przez te 10 minionych lat funkcję przewodniczącej pełniła Elżbieta Wiktorowicz-Czapla.

- Założeniem naszego uniwersytetu jest lepsze poznanie i zrozumienie tych pasji, które pozwalają dłużej , zdrowiej i piękniej żyć – powiedziała pani Ela. – Realizujemy to poprzez zajęcia promujące zdrowy tryb życia, artystyczno –manualne, wycieczki turystyczno-krajoznawcze.

Takich w minionej dekadzie odbyło się wiele w bliższą i dalszą okolicę. Najdalej w augustowskie i na Litwę. Osobny rozdział stanowią wyjazdy na różnego typu spektakle kulturalne do teatrów, opery, nawet do teatru Bajka w Warszawie. W LUTW gościli też ciekawi ludzie, jak Ryszard Kurylczyk, znany pisarz i polityk, który mówił o wpływie literatury na kształtowanie osobowości. Alicja Znaniecka z Gdyni, była wizytatorka Pomorskiego Kuratorium Oświaty, bywająca w Dubaju i z tej racji omawiająca problemy kobiet i zwyczaje tam panujące. Swoją wiedzą podzieliła się ze słuchaczami dr Małgorzata Sochocka-Bykowska z Gdańska, specjalista m.in. w zakresie nieinwazyjnych metod leczenia stawu kolanowego. Było też sporo spotkań z władzami miasta na temat rozwoju i upiększania Lęborka.

Nie sposób pokrótce wyliczyć wszystkich spotkań, bo tyle się ich odbyło. Są oczywiście odnotowane w kronice i sprawozdaniach.

Słuchacze LUTW pokończyli kursy nauki angielskiego i niemieckiego, komputerowe i aerobiku.

- Tradycją naszego uniwersytetu stały się spotkania wigilijne bardzo uroczyście obchodzone w lęborskich lokalach – dodała pani Ela.

W swoim sprawozdaniu z tej 10-letniej działalności podkreśliła wagę powstawania i działania takich stowarzyszeń ludzi starszych, jak właśnie LUTW, szczególnie gdy się wie, iż jest ich w Polsce 13 proc. ogółu społeczeństwa, a wkrótce ma być 17 proc.

Historia Uniwersytetów Trzeciego Wieku nie jest długa, bo nawet jeszcze nie 50-letnia. Pierwszy taki powstał we Francji w 1973 r. z inicjatywy prof. Pierre’a Vellasa, a w Polsce dwa lata później dzięki prof. Halinie Swarz. Obecnie działa ich w kraju 110. Najliczniejszy jest w Krakowie, bo liczy 1800 słuchaczy.

Pierwsze uniwersytety dla starszych powstały przy wyższych uczelniach i do dziś takie działają, ale też zorganizowano licznie inne, jak te powołane przez stowarzyszenia prowadzące działalność popularnonaukową.

Na każdym spotkaniu na liście obecności odnotowanych jest 20-30 nazwisk.

Trzon LUTW stanowi 14 pań, które działają tu od samego początku.  Są to: Felicja Bykowska, Elżbieta Wiktorowicz-Czapla, Barbara Ankowska, Teresa Zębala, Zofia Zdanowska, Aleksandra Przepiórska, Irena Repińska, Janina Rutkiewicz, Halina Ślęzak, Henryka Walkusz, Irena Dziubich, Hanna Szeglowska,Teresa Olech i Jadwiga Szczepańska.

W ankiecie, przeprowadzonej przez przewodniczącą LUTW, na zapytanie, „Co koleżankę/kolegę skłoniło do uczestniczenia w spotkaniach LUTW?” padły różne odpowiedzi, a m.in.: chcę miło spędzać czas i uczestniczyć w ciekawych przedsięwzięciach, chcę się rozwijać intelektualnie i poszerzać wiedzę w rozmaitych kierunkach, ciekawa jestem spotkań z ludźmi o różnych poglądach, profesjach i zainteresowaniach, wspaniałe są wspólne biesiady i interesujące wycieczki.

LUTW jest otwarty dla każdego i serdecznie zaprasza na kolejne spotkania.

 Iw. Ptasińska

2 komentarzy:
gość pisze:
13:50 23.06.5434 r.

To jest uniwersytet III wieku? Popatrzcie jak w Łebie taki uniwersytet działa a potem się chwalcie drogie Panie. 10 lat a dalej słabiutko

Alicja pisze:
16:29 06.11.2012 r.

Brawo!Fantastyczne dzialanie, swietne pomysly . Oby tak dalej ! A na zazdrosnikow nie ma co zwracac uwagi .


Dzisiaj jest:
Saturday, 23 June 2018 r.
Imieniny:
Wandy, Zenona, Prospera
strony www Lębork
Organizujemy zbiórkę na zakup sprzętu. Więcej informacji znajdziesz pod tym linkiem: https://zrzutka.pl/gdymzk