19/03/2024
Aktualności

Mapa wycinki lasów. Sprawdź swoją okolicę

Mapa wycinki lasów. Sprawdź swoją okolicę

Inicjatywa Lasy i Obywatele przygotowała interaktywną mapę obrazującą wszystkie pododdziały leśne z Banku Danych o Lasach w których zaplanowano rębnie w bieżących Planach Urządzenia Lasu.

reklama

Mapę można zobaczyć pod adresem https://mapy.lasyiobywatele.pl/zanim-wytna-twoj-las.html

Analizując teren regionu lęborskiego duże plany leśników widać na południe i wschód od Jeziora Lubowidzkiego. Na przykład w ponad 11,5 hektarowym pododdziale 15-13-1-14-139-j podlegającym Nadleśnictwu Strzebielino klikając na mapę możemy wyczytać, że na obszarze tym obowiązuje Plan Urządzenia Lasu na lata 2022-2031 a zaplanowana wycinka obejmować ma wycinkę 50% dojrzałych drzew na całej powierzchni w ramach rębni stopniowej Na znacznej części tego pododdziału rosną stare drzewa, występują tu m.in. 130-letnie buki i sosny. Cały pododdział 139-j ma status lasu ochronnego, który wg obowiązującego prawa powinien być szczególnie chroniony. Zgodnie z przyjmowaną przez Lasy Państwowe doktryną wielofunkcyjnej zrównoważonej gospodarki leśnej, funkcja gospodarcza nie powinna być wiodącą funkcją dla tego lasu.

Przygotowana przez fundację mapa uwzględnia Plany Urządzania Lasów w rozłożeniu na dwie dekady (2011-2029). Zgodnie z intencją twórców mapa ma pomóc w zorientowaniu się w zaplanowanych działaniach dotyczących okolicznych lasów i przyczyni się do zwiększenia zaangażowania obywateli, np. poprzez udział w konsultacjach nad Planami Urządzania Lasów (PUL) dotyczących kształtowania okolicznych lasów.

reklama

4 Komentarze

    Dziękujemy za podzielenie się mapą. Pozwólcie, że wyjaśnimy – to co jest nowe na naszej mapie to wycinki (rębnie) planowane na rok 2023 (są opatrzone datą na mapie). Natomiast na terenach zaznaczonych na czerwono bez daty 2023 zaplanowano rębnie do końca okresu obowiązywania PUL (czyli do końca roku 2031). Na fragmentach gdzie znajdują się ikonki zielonych drzewek rosną u Was drzewa stare, o których ochronę warto byłoby się zatroszczyć.

    8
    15

    To zwykła gospodarka ..jak zbiór zboża w czasie żniw
    Pole nie znika..
    A Tu szukają sensacji..
    Cóż idą wybory na jesieni…i szukamy sensacji.. Tak??

    37
    16

    Dlaczego teraz jest tak wielka wycinka i co zrobią leśnicy że zwierzętami, ptakami żyjącymi na tych terenach? Ciekawe, że nie wycina się zjedzonych przez kornika drzew, tylko zdrowe. Jeżeli wytniecie tyle drzew, będzie susza jeszcze większa

    21
    16

    To wszystko opowieści z zielonego lasu. Po to hoduje rolnik ,plantator czy leśnik żeby w odpowiednim czasie pobrać z użytku profity.Powiedzcie naprzykład mądrale aby rolnik w danym roku nie robił żniw no nie bo by trzeba by jeść tz. kit z okien.Tak samo jest w leśnictwie chcecie zasiadać przy dębowych stołach ,bukowych meblach i mieć np. w luksusowych samochodach drewniane wykończenie itd. a nie wiecie , że wiek rębności dębu ma 140 lat ale drzew ponad 100 letnich broń Boże nie wycinać. Więc idzcie do I Ikei po towar z papieru i trocim i nie bądzcie naiwni , że ten materiał też nie jest z ponad 100 letnichch drzew. Te fanaberie o nadmiernej wycince drzew to zwykła obłuda i nieznajomość tematu. Ale oczywiście można wreszcie zaistnieć. Zwykła durnota. Las się sadzi i wycina i znowu sadzi i pielęgnuje.

    11
    8

Komentarze są wyłaczone

POLECAMY
 
close-link