25/04/2024
Aktualności

Konto dla dzieci – gdzie założyć?

Konto dla dzieci – gdzie założyć?

Konta bankowe dla dzieci są dwojakiego rodzaju. Można je założyć w większości oddziałów bankowych. Pierwszy rodzaj rachunku bankowego adresowany jest do dzieci w wieku 0-13 lat. Oczywiście umowę bank zawiera z rodzicem czy prawnym opiekunem dziecka. Drugi rodzaj rachunku skierowany jest do dzieci w wieku od 13 do 18 lat. Klienci w tym wieku mogą już posiadać własne rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe, co więcej, z własną przypisaną do konta kartą debetową. Za pomocą karty, młody człowiek może pobierać gotówkę z bankomatu oraz płacić za zakupy w sklepach stacjonarnych i online.

reklama

Konto dla dzieci poniżej 13. roku życia

W większości banków tego rodzaju konto określa się mianem konta junior. Gdy junior ukończy 13 lat, konto zostaje przemianowane na młodzieżowe i tak będzie traktowane przez bank aż do momentu, gdy operator konta nie osiągnie pełnoletności. W tym momencie konto otrzymuje cechy rachunku osobistego dorosłego klienta banku. Może on dysponować nim dowolnie, może go zamknąć lub kontynuować umowę z bankiem. 

Do ukończenia 18 lat, właścicielem konta pozostaje cały czas opiekun prawny i to on decyduje o koncie. Do 13. roku życia dziecko nie może samodzielnie decydować o środkach tam leżących oraz dysponować samym kontem. Po ukończeniu trzynastu lat dziecko otrzymuje swobodny dostęp do konta, a po uzyskaniu pełnoletności wszystkie środki na koncie stają się własnością dziecka. 

reklama
Inteligo – jaki kod SWIFT, BIC, IBAN i adres banku do przelewu?

Na co zwrócić uwagę wybierając konto dla dziecka?

Poszukując banku www.bankowe-konto.pl do założenia konta dla dziecka czy nastolatka, warto zwrócić uwagę na kilka cech, które pomogą dokonać selekcji, sprawdzamy:

  • tak jak przy każdym koncie: wysokość opłat za posiadanie karty, koszty prowadzenia rachunku oraz koszt przelewu,
  • klarowność zapisów w umowie, prędzej czy później będzie czytało je dziecko,
  • warunki regulujące dostęp dziecka do pieniędzy: poprzez korzystanie z bankomatów, aplikacji mobilnych, bankowości internetowej,
  • dodatkowe korzyści płynące z posiadania konta w danym banku, czyli wysokość potencjalnych rabatów i promocji,
  • opinie innych rodziców, użytkowników konta bankowego dla dzieci,
  • opłaty za kartę debetową, gdy dziecko nie wykona minimalnej liczby lub sumy operacji na koncie, zwykle zwalniających z opłat za kartę.

Zawsze należy rozważyć, czy konto dla dziecka założyć w tym samym banku, w którym posiada je opiekun prawny czy lepiej, by był to inny bank. Decyzja zależy od szczegółów oferty. W większości banków konto dla dzieci do lat 18 jest bezpłatne i to zarówno założenie samego konta, jak i operowanie nim. Zwykle banki nie wymagają gwarancji regularnych wpłat i nie określają minimalnej kwoty na koncie. Większość banków oferuje również bezpłatne przelewy bankowe, wewnątrz tej samej sieci, jak i na zewnątrz. 

Co to jest karta przedpłacona – prepaid? Kiedy i kto może z niej skorzystać?

Co to jest karta przedpłacona – prepaid? Kiedy i kto może z niej skorzystać? Karta przedpłacona prepaid to rodzaj karty płatniczej, za pomocą której, dokonuje się rozliczeń, wykorzystujących środki znajdujące się na przypisanym do karty rachunku płatniczym. Transakcje nie mogą przekroczyć salda rachunku, który wcześniej musi zostać zasilone przez właściciela konta. Karta przedpłacona jest kartą techniczną, z konta nie można dokonywać innych niż przypisane płatności. Aby od banku otrzymać kartę przedpłaconą, nie trzeba posiadać w tym samym banku rachunku osobistego.

reklama