25/04/2024
Biznes

Wicepremier Gliński wizytował Uniwersytet Ludowy w Łebie

Wicepremier Gliński wizytował Uniwersytet Ludowy w Łebie

W Łebie na terenie dawnego gimnazjum przy ulicy Nadmorskiej powstał Uniwersytet Ludowy „Stella Maris”. Wizytował go podczas niedawnej wizyty nad morzem Wicepremier prof. Piotr Gliński oraz dyrektor Narodowego Instytutu WolnościI-CRSO Wojciech Kaczmarczyk. Spotkanie odbyło się z inicjatywy założycieli Łebskiego Uniwersytetu Ludowego Stella Maris: Tadeusza Rabki, przewodniczącego Łebskiego Towarzystwa Oświatowego i ks. kan. Zenona Myszka, proboszcza parafii św. Jakuba Apostoła w Łebie, a także prezesa Związku Diecezjalnego Dzieła Kolpinga Diecezji Pelplińskiej.

reklama

Uniwersytet Ludowy Stella Maris powstał w 2019 r. Jego siedziba, która obecnie jest remontowana, wraz z otaczającym terenem mieści się przy ul. Nadmorskiej 21 w Łebie. Założyciele instytucji oprowadzili zaproszonych gości po budynku i przedstawili plany działania Uniwersytetu, w którym będzie odbywało się kształcenie ustawiczne młodzieży i dorosłych w kierunku gastronomicznym.

reklama

Projekt Uniwersytetu Ludowego Stella Maris w Łebie został dofinansowany przez Narodowy Instytut Wolności w ramach Programu Wspierania Rozwoju Uniwersytetów Ludowych (PWRUL) ponad 973 tys. złotych.

Chcielibyśmy, by w Polsce rozwijały się najróżniejsze inicjatywy w obszarze organizacji pozarządowych, w tym także uniwersytety ludowe. Nie jest to jakieś remedium na wszystko, ale piękny pomysł, idea, która wpisuje się w działania katolickie, jak i świeckie, dotyczy edukacji wtórnej, budowania ośrodków kultury i edukacji, które promieniują na społeczność lokalną – mówił podczas spotkania wicepremier Piotr Gliński.

Założyciele Uniwersytetu Ludowego w Łebie zaplanowali utworzenie bazy dydaktycznej, która pozwoli UL na realizację praktycznej nauki zawodu w branży gastronomicznej. Oferta edukacyjna i zajęcia będą skierowane do osób dorosłych, które dotychczas nie miały możliwości podjęcia nauki zawodu. Zajęcia będą prowadzone w duchu gruntvigiańskim zakładającym naukę w oparciu o indywidualne podejście do każdego człowieka, jego wszechstronny rozwój: zarówno rozwój kompetencji zawodowych, społecznych jak i rozwój duchowy. Dlatego też głównymi filarami działalności Uniwersytetu będzie edukacja, aktywizacja i integracja.

Jednym z projektów realizowanych na Uniwersytecie będzie doradztwo obywatelskie, w ramach którego członkowie społeczności lokalnych będą mogli nauczyć się jak współdecydować i partycypować w podejmowaniu decyzji w swoich środowiskach.

Docelowo Uniwersytet stanie się miejscem spotkań społeczności lokalnych oraz miejscem organizacji warsztatów, szkoleń i konferencji. Będzie się w nim skupiało życie społeczne. W zamyśle założycieli Uniwersytet będzie również miejscem myśli obywatelskiej oraz platformą współpracy i dyskusji wielu grup społecznych.

 fot. Danuta Matloch/MKDNiS

reklama