29/03/2024
Aktualności

Maszewo wczoraj i jeszcze dawniej – wystawa historyczna robiąca karierę

Z ogromnym zainteresowaniem spotkała się zorganizowana przez Dom Kultury i Bibliotekę Publiczną oraz Towarzystwo Historyczne Gminy Cewice, wystawa historyczna pt; „Maszewo wczoraj  i jeszcze dawniej…” W dniu otwarcia (piątek, 11 czerwca) przez salę domu kultury przewijały się tłumy zwiedzających. Podobnie byłow dniu następnym. Już od godz. 1000 ludzie oczekiwali na otwarcie wystawy, a była czynna do godz. 2000 i cieszyła się nieprzerwanym zainteresowaniem. W poniedziałek w godzinach przedpołudniowych wystawę zwiedzała młodzież ze szkoły podstawowej z Maszewa, a widząc zainteresowanie młodzieży, organizatorzy postanowili przedłużyć wystawę do piątku 17 czerwca, aby dać szansę obejrzenia wystawy innym szkołom z gminy Cewice.

reklama

– Ekspozycję rozpoczyna wiersz Grażyny Bońkowskiej pt. „Maszewo wczoraj i jeszcze dawniej” – informuje Hanryk Żarski, z Towarzystwa Historycznego Gminy Cewice, jeden z organizatorów wystawy. – Wystawa pokazuje dzieje Maszewa od VII w. p.n.e. czyli wczesnej epoki żelaza do czasów współczesnych do roku 2004, kiedy to firma Lassafre bio Corporation zamknęła „Drożdżownię” kończąc tym samym „złote lata” osady.

Wszystkie eksponaty zgromadzone na wystawie pochodzą z Maszewa lub okolic ze zbiorów prywatnych. Do najciekawszych i najcenniejszych należą: monety z okresu panowania krzyżackiego, szczątki krzyża kaszubskiego, kamień graniczny z 1748 r., pamiątki z II wojny światowej (w tym szkaplerz polskiego żołnierza z relikwią kościelną), oryginalne przedwojenne dokumenty z początków rozbudowy Zakładów Drożdżowych Sinner A.G., z lat 1906-1934, oryginalne ornaty (w których najprawdopodobniej odprawiał mszę św. pierwszy proboszcz parafii Łebunia, obecnie abp. Przemyski Ignacy Tokarczuk), oryginalna kronika Drożdżowni prowadzona od 1945r. oraz kroniki szkolne prowadzone od 1947r.
Wystawę zamyka odtworzona kukła wykonana w czasie protestu pracowników z powodu likwidacji Drożdżowni stanowiąca symbol końca „złotego wieku” Maszewa.

Największą sensacją i popularnością okazała się wystawa zdjęć z okresu przedwojennego i powojennego mieszkańców Maszewa.

– W niedzielę, 12 czerwca, odbyło się spotkanie z nieliczną grupą seniorów – najstarszych mieszkańców Maszewa, którzy wymieniali się wspomnieniami z lat młodości – dodaje Henryk Żarski. – Były łzy wzruszenia oraz radości ze spotkania, organizatorzy dowiedzieli się wiele nowych szczegółów z dziejów Maszewa po i przed wojną. Plonem wystawy ma być publikacja zebranych opracowań i informacji oraz zdjęć w formie biuletynu z wkładką na płycie multimedialnej.

Organizatorzy wystawy bardzo dziękują wszystkim ofiarodawcom eksponatów oraz fotografii, a także osobom wspierającym, a szczególnie Marcinowi Samolowi z Siemirowic jako osobie prywatnej za wsparcie finansowe, osobom zaangażowanym w utrzymanie ładu i porządku w trakcie wystawy, instytucjom dzięki którym wystawa mogła dojść do skutku.

Organizatorzy wystawy:

Henryk Żarski
Grażyna Bońkowska
Joanna Konopińska
Katarzyna Drywa
Michał Bońkowski
Dariusz Olewniczak
wsparcie finansowe Fundacja „Kuźnia” z Redy

reklama

reklama
POLECAMY
 
close-link